Поділ гаража при розлученні

Поділ гаража при розлученні

Сімейний адвокат
Скрябін Олексій Миколайович
Скрябін Олексій Миколайович
доктор юридичних наук
Вітаю на сайті rozirvannya.com.ua! У статті «Поділ гаража при розлученні» ми розглянемо особливості поділу гаража при розлученні в Україні, як ділиться гараж при розлученні, якщо він у власності та якщо не у власності. Також розповім як поділити гараж через суд, про порядок дій щодо поділу гаража при розлученні, терміни поділу, необхідні для цього документи та нюанси судової практики з поділу гаража при розлученні.

Поділ гаража при розлученні в Україні

Поділ гаража при розлученні в Україні

Серед різноманітного майна, нажитого подружжям під час подружнього життя, цілком може виявитися і гараж. З приводу подальшого поділу гаража часто виникають суперечки, по-перше, тому що поділити такий неподільний об’єкт на рівні або нерівні частини неможливо фізично, по-друге тому, що право власності на гараж нерідко буває неоформлених, що значно ускладнює процесуальне вирішення спору.

Як ділиться гараж при розлученні?

Як ділиться гараж при розлученні?

Розділ гаража, як і будь-якого іншого подружнього майна, проводиться відповідно до положень сімейного законодавства.

Так, за загальним правилом, передбаченим Сімейним кодексом України, гараж, якщо він був придбаний під час подружнього життя, вважається спільно нажитим майном і підлягає поділу навпіл.

Але оскільки далеко не всі життєві ситуації підпадають під дію даної правової норми, при поділі майна потрібно враховувати й інші обставини. Результат поділу буде залежати від таких факторів, як час придбання гаража (до, під час шлюбу, після розірвання шлюбу), право власності (приватне, спільне подружнє або навіть кооперативне – якщо гараж не перейшов у власність члена ГСК), наявність або відсутність шлюбного договору. Розглянемо, як ділиться гараж між чоловіком і дружиною в залежності від цих та інших чинників.

Зв’язатися з адвокатом

 

Як ділиться гараж при розлученні, якщо він у власності?

Як ділиться гараж при розлученні, якщо він у власності?

Якщо гараж був придбаний (куплений, приватизований на ім’я обох подружжя) чоловіком і дружиною під час подружнього життя, він належить їм на праві спільної подружнього власності і при розлученні ділиться між ними порівну, згідно Сімейного кодексу України. При цьому не важливо, на чиї кошти був придбаний гараж (навіть якщо працював тільки один з подружжя, а другий з поважних причин – не мав доходу), на чиє ім’я був зареєстрований – він належить подружжю на рівних правах.

Але якщо гараж був придбаний тільки одним з подружжя ще до шлюбу або в шлюбі, але з безоплатної угоді (був отриманий у спадок або в подарунок, приватизований на ім’я одного з подружжя) право власності на нього – не спільне, а приватне. Такий гараж не підлягає розподілу – Сімейний кодекс України. Винятком може бути лише умова укладеного між подружжям шлюбного договору, згідно з яким особисте майно чоловіка або дружини переходить у спільну власність подружжя.

Найчастіше спір щодо розмежування гаража виникає в тому випадку, якщо немає достовірних даних – був він придбаний до шлюбу або в шлюбі.

Наприклад, якщо гараж був придбаний через гаражно-будівельний кооператив до вступу в шлюб, але повна виплата пайових внесків чоловіком-членом ГСК була проведена вже в шлюбі, за рахунок коштів сімейного бюджету. Якщо залишок боргу перед гаражно-будівельним кооперативом був значним, гараж не може вважатися особистою власністю, навіть якщо був отриманий до шлюбу і зареєстрований на ім’я одного з подружжя, а переходить до складу спільного подружнього власності і підлягає розподілу між ними. В такому випадку другий чоловік має право претендувати на спірне майно або грошову компенсацію, рівну половині виплаченої після вступу в шлюб сумі.

Такий поділ можливий:

 • в договірному порядку – шляхом укладення шлюбного угоди, в якому буде обговорений порядок поділу і розмір грошової компенсації;
 • в судовому порядку.

Ще один випадок, передбачений Сімейним кодексом України, коли право особистої власності на гараж може бути змінено на право спільного подружнього власності. Якщо після вступу в шлюб гараж, який знаходився в особистій власності одного з подружжя, було відремонтовано або реконструйовано за рахунок сімейних коштів, внаслідок чого значно зросли в ціні, він може бути визнаний спільною власністю подружжя.

Вирішити таке питання можна в судовому порядку – шляхом подачі позову і документів, що підтверджують вкладення коштів і збільшену вартість гаража (чеків про покупку будівельних і оздоблювальних матеріалів, договорів підряду, актів виконаних робіт, інших документів), можливо також із залученням свідків.

Як ділиться гараж при розлученні, якщо не у власності?

Як ділиться гараж при розлученні, якщо не у власності?

Якщо право власності на гараж не було зареєстровано, з поділом такого майна закономірно виникнуть складності. Адже формально він не належить жодному з подружжя, а є самовільно побудовою на земельній ділянці гаражно-будівельного кооперативу (ЦК України).

Сімейний адвокат
Скрябін Олексій Миколайович
Скрябін Олексій Миколайович
доктор юридичних наук
Часто таке трапляється при розлученні подружжя старшого покоління, які багато років користувалися гаражем, але не реєстрували право власності на нього. Членська книжка ГСК не є правовстановлюючим документом на гараж і не надає права розпоряджатися гаражем. Перш ніж починати поділ майна, потрібно отримати довідку про членство в гаражному кооперативі і зареєструвати право власності на нього належним чином. У таких випадках не має значення, коли почалося використання землі і яка була зведена на ній споруди - до шлюбу чи під час подружнього життя.

 

На жаль, часто трапляється так, що право власності на гараж реєструється одним з подружжя вже після розлучення, при цьому другий чоловік залишається ні з чим. Але якщо його права порушені, він може звернутися до суду з позовом про поділ спірного майна протягом встановленого законом строку позовної давності.

Зв’язатися з адвокатом

 

Як поділити гараж через суд?

Як поділити гараж через суд?

Відповідно до закону і судовій практиці вирішення сімейних спорів, кращим є самостійне, мирне і добровільне поділ спірного майна. Подружжя можуть укласти письмову угоду, в якому будуть передбачені всі умови поділу, зокрема, у власність кого переходить те чи інше майно, а якщо поділ нерівний – хто повинен виплатити грошову компенсацію і в якому розмірі.

Якщо позасудові способи поділу гаража неможливі, подружжя може звернутися до суду з позовом про поділ майна. Звичайно, судова процедура зажадає більше витрат, часу, ресурсів, але з великою часткою ймовірності допоможе вирішити суперечку. Крім того, суд надасть сторонам можливість укласти мирну угоду, якщо в ході судового розгляду вони зможуть досягти згоди. Затверджене судом світове угоди має юридичну силу судового рішення.

Порядок дій щодо поділу гаража при розлученні?

Порядок дій щодо поділу гаража при розлученні

Який орієнтовний порядок дій для чоловіка, який вважає, що його майнові права на гараж порушені і хоче домогтися справедливого розподілу в судовому порядку?

 1. Оцінка

Перш за все, потрібно буде провести оцінку спірного майна.

Це потрібно для кількох цілей:

 • По-перше, для визначення ціни позову та сплати державного мита за звернення до суду,
 • По-друге, для розрахунку грошової компенсації, яку повинен буде виплатити один з подружжя – іншому. Адже навіть якщо гараж буде визнаний спільною власністю, його натуральний поділ неможливий, тому найпоширенішим рішенням в таких випадках є саме передача будови у власність одного з подружжя і виплата грошової компенсації – другого (Сімейний кодекс України).

Якщо право власності на гараж зареєстровано, в технічних документах може бути вказана інвентаризаційна вартість гаража. Для отримання ринкової вартості гаража потрібно звернутися до незалежних оцінювачів. Оплата роботи оцінної компанії покладається на позивача.

 • Позовна заява

Потім потрібно скласти позовну заяву, в якому викласти всі обставини і аргументувати позовні вимоги. Нижче ми докладніше розглянемо, як підготувати позов, і запропонуємо Вам готовий зразок позовної заяви, який полегшить Вам роботу. Якщо у Вас виникнуть питання, якщо Вам потрібна допомога, Ви в будь-який момент можете задати питання юристу нашого порталу.

 • Документи

До позовної заяви обов’язково повинні бути додані документи, згідно Цивільного процесуального кодексу України, які підтверджують всі викладені в позовній заяві обставини. Перелік документів Ви знайдете нижче.

 • Оплата держмита

Детальніше про розрахунок розміру держмита та порядку її оплати Ви можете прочитати нижче.

 • Подача позовної заяви до суду згідно з правилами про підсудність (за місцем проживання позивача) і участь в судових засіданнях

Можливо, для цього Вам також буде потрібно юридична підтримка або навіть повний супровід юриста, що спеціалізується на сімейних і майнових суперечках. Зверніться за консультацією до юристів нашого порталу.

 • Оскарження або виконання судового рішення.
Зв’язатися з адвокатом

 

Терміни поділу гаража при розлученні

Терміни поділу гаража при розлученні

Перш, ніж ініціювати судовий розгляд, потрібно пам’ятати про строки позовної давності, передбачених законом для вирішення спорів, що випливають із сімейних і майнових відносин. Згідно Сімейного кодексу України, строк позовної давності становить 3 роки. Але початок обчислення цього строку відбувається не з моменту розлучення, як часто помилково вважають, а з моменту, коли один з подружжя дізнався про порушення майнового права на гараж (див. «Позовна давність при поділі майна подружжя після розлучення«).

Наприклад, трапляється, що через багато років після розлучення один з подружжя продав гараж, придбаний в шлюбі. Другий чоловік може звернутися до суду протягом 3 років з моменту, коли дізнався про порушення права.

Також на сайті rozirvannya.com.ua сімейного адвоката Скрябіна Олексія Миколайовича для Вас можуть бути корисними наступні матеріали: Розподіл квартири при розлученні, Поділ кредиту після розлучення, Поділ материнського капіталу при розлученні, Поділ майна подружжя, Поділ однокімнатної квартири при розлученні.

Позовна заява про поділ гаража при розлученні

Позовна заява про поділ гаража при розлученні

У суперечках, пов’язаних з поділом гаража, можливі два види позовних вимог:

 1. позивач просить визнати право спільної подружньої власності на спірний гараж, долучити його до маси решти спільного майна і зробити його поділ на рівні частини;
 2. позивач просить визнати за собою або відповідачем право одноосібної власності на гараж (можливо – із зобов’язанням виплати грошової компенсації, еквівалентної половині його вартості).

Позовна заява складається відповідно до Цивільного процесуального кодексу України. Документ, форма і зміст якого не відповідає суворим процесуальним вимогам, не приймається судом до розгляду, а повертається позивачеві для усунення недоліків у встановлений судом строк.

Позовна заява містить такі відомості:

 • Найменування суду;
 • Відомості про сторони (П.І.Б., адреса проживання, паспортні дані, ІПН, СНІЛС, в / о);
 • Ціна позову;
 • Заголовок документа «Позовна заява про поділ майна»;
 • Виклад обставин справи:
 • дата, місце укладення та розірвання шлюбу;
 • відомості про спірне майно (опис, місце розташування);
 • обставини придбання спірного майна (купівля, отримання в дар або в спадщину, членство в ГСК, виплата пайових внесків, будівництво) з посиланнями на підтверджувальні документи;
 • оціночна вартість майна;
 • причини і предмет спору між подружжям: в чому полягає порушення майнових прав позивача з боку відповідача, як повинен бути вирішено спір;
 • Після заголовка «Прошу» – виклад суті позовних вимог, бажаних умов поділу спірного гаража, наприклад, вимога про передачу гаража в одноосібну власність одного боку і розмір грошової компенсації, яка повинна бути виплачена другій стороні.
 • Перелік додатків;
 • Підпис позивача;
 • Дата
Зв’язатися з адвокатом

 

Документи для поділу гаража при розлученні

Документи для поділу гаража при розлученні

Згідно Цивільного процесуального кодексу України, щоб поділити спірний гараж, до позовної заяви потрібно прикласти такі документи:

 • позовну заяву (в кількості примірників, що дорівнює числу учасників судового розгляду);
 • квитанція про оплату державного мита;
 • копію повідомлення відповідача про передачу справи до суду – нове правило з 1 жовтня 2022 года;
 • паспорта позивача і відповідача;
 • свідоцтво про укладення (розірвання) шлюбу між позивачем та відповідачем;
 • довідка про членство в гаражно-будівельному кооперативі;
 • квитанції (інші платіжні документи) про виплату пайових внесків;
 • право встановлюють документи на гараж та земельна ділянка, на якій він розташований;
 • технічні документи на гараж;
 • акт оцінки ринкової вартості гаража;
 • інші документи, що підтверджують викладені в позовній заяві обставини.

Держмито при поділі гаража при розлученні

Держмито при поділі гаража при розлученні

Розмір державного мита за подачу позову майнового характеру визначається на основі Закону України Про Судовий збір. Сума держмита складається з двох частин: фіксована сума і процентна ставка від ціни позову (вартості спірного майна, на яке претендує позивач).

Як правило, допомога в розрахунку держмита надається в судовій канцелярії за місцем подачі позовної заяви. Там же можна отримати реквізити для оплати. Якщо у Вас виникнуть питання з приводу розрахунку або оплати держмита, задайте питання нашим юристам. Також Ви можете ознайомитися з тематичною статтею «Держмито на поділ майна при розлученні».

Сплатити державне мито можна в касі будь-якого банку або поштового відділення, а також в строкалах самообслуговування і сервісах клієнт-банкінгу. Квитанція про оплату держмита обов’язково повинна бути додана до позову. Без неї позовна заява не буде прийнято до розгляду судом.

Зв’язатися з адвокатом

 

Процедура поділу гаража при розлученні

Процедура поділу гаража при розлученні

Після прийняття позовної заяви до судової канцелярії, починається підготовка суду до судового розгляду. Сторони отримають поштою або по телефону повідомлення про дату і місце судового засідання. В судовому засіданні суд розглядає позов, вивчає всі подані документи, вислуховує доводи сторін, при необхідності – зажадає додаткові докази, наприклад, свідчення свідків.

Сімейний адвокат
Бабіч Сергій Анатолійович
Бабіч Сергій Анатолійович
кандидат юридичних наук
На будь-якій стадії судового процесу (до винесення остаточного рішення) сторони можуть укласти мирову угоду. Якщо його умови не будуть суперечити положенням закону або порушувати права однієї зі сторін, суд затвердить його своїм рішенням (Цивільний процесуальний кодекс України). В іншому випадку суд виносить рішення на основі всіх обставин справи строго у відповідності з сімейним та цивільним законодавством.

 

Той з подружжя, який вважає рішення суду про поділ майна несправедливим або незаконним, має право оскаржити його у вищій інстанції в 10-денний строк (Цивільний процесуальний кодекс України).

Судова практика щодо поділу гаража при розлученні

Судова практика щодо поділу гаража при розлученні

Оскільки гараж – майно фізично неподільне, поділити його між подружжям на дві рівні половини навряд чи можливо.

Як правило, спір вирішується в такий спосіб. Один з подружжя продовжує повноцінне користування гаражним приміщенням і стає його одноосібним власником, другий чоловік – отримує грошову компенсацію, рівну половині вартості гаража. Замість грошової компенсації можливе заміщення належної другому чоловікові виплати іншим рівноцінним майном або послугою. Ще один варіант вирішення спору – продаж гаража і поділ вирученої від продажу грошової суми порівну між сторонами. Таке рішення дозволить уникнути подальших конфліктів і розбіжностей, пов’язаних з використанням гаражного приміщення.

Можна знайти інші альтернативні способи поділу. Наприклад, досягти згоди і домовитися про спільне користування гаражним приміщенням – шляхом укладення мирової угоди. Але, як правило, коли справа доходить до суду, мирне вирішення спору (і, що не менш важливо – подальше виконання досягнутих домовленостей) вже неможливо або важко.

Почитайте нашу статтю «Поділ майна при розлученні подружжя«.

Короткі висновки:

 • Гараж – це неподільне майно подружжя.
 • Якщо будівля була побудована, куплено або отримано в шлюбі – значить це спільна власність чоловіка і дружини. Такий гараж ділиться порівну.
 • Гараж може бути особистим майном. Наприклад, якщо був придбаний до шлюбу (або в шлюбі – в якості спадщини, об’єкта дарування або приватизації на одного чоловіка).
 • Якщо не оформлено право власності – гараж вважається самобудом.
 • Подружжя можуть оформити на нього право власності. Для цього потрібно подати відповідну позовну заяву до районного суду.
 • Варіанти поділу гаражної будівлі: за угодою або в суді.
 • Переважно позасудовий, договірний спосіб. Наприклад, чоловік залишає гараж собі, а натомість виплачує дружині 1/2 частину від вартості (в якості компенсації).
 • Можна поділити гараж в рамках шлюбного договору: в будь-яких пропорціях і на будь-яких умовах.
 • Позовна заява подається до суду за місцем проживання відповідача або за місцем реєстрації спірної будови.
 • Подружжя можуть дійти згоди на судовому засіданні. Допускається укласти мирову угоду – і поділити гараж за його умовами.
 • Найчастіше практикується виплата компенсації або спільне володіння об’єктом. Також зустрічається продаж гаража з поділом вирученої суми між подружжям.

Важко назвати поділ майна комфортної процедурою. Тут присутні і заздрість, і користь, і нерви, і сльози, і всякі нечесні методи. Подружжя намагаються поділити активи в свою користь, але це призводить до зіткнення інтересів. Гараж не є винятком. І якщо з грошима все просто, то неподільне майно куди складніше для поділу. Найчастіше суперечки перетікають в судове русло. Багато що залежить від доказів, вміння відстоювати свою позицію, посилатися на потрібні статті закону, захищати майно від продажу другим чоловіком тощо.

Якщо потрібна допомога в поділі гаража, ви можете отримати консультацію у юристів нашого порталу. Вони допоможуть зі складанням позову, збором документів, підставами, нормами закону і іншими питаннями. Буває, що потрібно спершу визнати право власності на гараж. юрист або адвокат підкаже, куди звернутися і що робити? Грамотна консультація заощадить вам багато часу і збереже нерви від суперечок з опонентами. Звертайтеся, допоможемо!

Сімейний адвокат
Скрябіна Дар'я Сергіївна
Скрябіна Дар'я Сергіївна
кандидат юридичних наук
Якщо стаття «Поділ гаража при розлученні» на сайті rozirvannya.com.ua була для Вас корисною, то ставте лайк цій статті. Переходьте та підписуйтесь на наш ютуб-канал, щоб подивитись відео у галузі сімейного права, а також завжди бути в курсі змін сімейного законодавства України.

Інформація про нашу компанію

 

Поділ гаража при розлученні

 

Корисні матеріали сайту rozirvannya.com.ua:

 1. Спільно нажите майно
 2. Заява на розлучення з поділом майна
 3. Позовна заява про поділ майна після розлучення
 4. Компенсація за майно при розлученні
Оцініть статтю
( 3 оцінки, середнє 5 з 5 )
Поділитися з друзями
ROZIRVANNYA
Додати коментар