Розлучення, якщо є дитина: порядок та найважливіші аспекти

Сімейний адвокат
Скрябін Олексій Миколайович
Скрябін Олексій Миколайович
доктор юридичних наук
Вітаю на сайті rozirvannya.com.ua! У статті «Розлучення, якщо є дитина 2024: порядок та найважливіші аспекти» я розповім Вам про розлучення через суд, про розлучення, якщо є дитина – тільки через суд та про винятки, про підводні камені: порядок судового розлучення, якщо є неповнолітні діти, про подачу позову судді, про подачу позову в районний суд, та без яких документів справу про розлучення з дітьми почати можна.

Розлучення, якщо є дитина – тільки через суд. Винятки

rozluchennya-yaksho-ditina-2022-poryadok-najvazhlivishi-aspekti

Держава вимагає усунути невизначеність з дитиною, якщо сім’я розпалася та відновити її неможливо. Саме потреба в захисті неповнолітніх дітей виключає розлучення через органи ДРАЦС – в адміністративному порядку, та встановлює вимогу оформлення розірвання шлюбу через суд.

Гарантії судового процесу такі. Суддя може завершити справу та винести рішення, переконавшись, що дитина залишилася проживати з кимось із його батьків. Він повинен встановити, що на поточний момент мама та тато не перетягують своє дитя один в одного, немає перешкод у спілкуванні з ним. Якщо ж такий спір є, то закон вимагає, щоб конфлікт був вичерпаний в судовому порядку одночасно з актом розірвання шлюбу.

Цілком розумна вимога, оскільки доводиться констатувати, що інтереси дитини в таких екстремальних для батьків умовах відходять на другий план, та подбати про них має незацікавлена особа. Таку роль бере на себе держава – в особі судді. Суддя розбирає, чи не є діти розмінною монетою в особистих взаєминах.

Нагадаємо про такий важливий аспект: відповідно до українського законодавства дитиною є особа до 18 років, а батьками його вважаються кровні або приймальні батько та мати, записані в його свідоцтві про народження. Не важливо, коли були народжені діти – в шлюбі або до вступу в нього.

Є виняток з правила. Не залежно від наявності дітей та їх віку можна припинити шлюб через подачу заяви в орган ДРАЦС, якщо дружина або чоловік:

 • Зник безвісти;
 • Має психічне або інше захворювання, в результаті якого він втратив дієздатність;
 • визнаний померлим.
Зв’язатися з адвокатом

pidvodni-kameni-poryadok-sudovogo-rozluchennya-yaksho-nepovnolitni-diti

Підводні камені: порядок судового розлучення, якщо є неповнолітні діти

Йдеться про цивільний судовий процес, батьки в ньому займають суворо певне процесуальне становище: позивач (той, хто подає позовну заяву) та відповідач (до кого позов звернений). Прохання про розлучення оформляється позовом, який слід підтримувати весь час руху судового процесу. Порядок розлучення при наявності неповнолітньої дитини має важливі особливості, ними суворо керуються судді та сторони при розгляді справи. Регулюється такий порядок Сімейним кодексом України (СК України) та Цивільним процесуальним кодексом України (ЦПК України).

Оформлення вашої справи «під ключ». Вам не потрібно бути на засіданнях, пояснюватися перед іншою стороною та судом – просто доручіть це сімейним юристам. Послуга Розлучення Без Присутності.

Зв’язатися з адвокатом

podacha-pozovu-sud-yaksho-ditina

Подача позову в суд

Якщо у подружжя немає ніяких з вищевказаних суперечок, справа підсудна суду. Він повинен переконатися в тому, що факт конфлікту відсутній, і, констатувавши відсутність порушення прав неповнолітніх дітей, виноситьсудове рішення про розірвання шлюбу подружжя. Важливо мати на увазі такий аспект: має значення стан на поточний момент. Тобто що саме зараз батьки не займаються перетягуванням дітей. Якщо обставини зміняться, то пізніше мама / тато можуть подати окремий позов на перевизначення місця проживання, встановлення порядку спілкування з дітьми.

Досягнута подружжям з питань майна та дитини згода, оформлена укладенням відповідного договору, підлягає залученню в матеріали справи.

Розгляд шлюборозлучної справи проходить в ході судових засідань, про дату та час яких повинно бути повідомлено заздалегідь. Це значить, що між засіданнями не можна подати клопотання, заперечення та пояснення. В цей час суддя не має права що-небудь робити ні самостійно, ні на прохання позивача або відповідача. Суддя керує поетапним рухом справи – проводить підготовку, роз’яснює кожному його права та обов’язки, заслуховує думку чоловіка та дружини з цього питання. Розпорядчі дії суду оформлюються в вигляді ухвал суду, а засідання протоколюються. Закінчити справу суддя може, після того як встановить, що сім’я остаточно розпалася та відновити сімейне життя не представляється можливим. Розлучення через суд при наявності дітей оформляється судовою ухвалою, що має назву рішенням (не плутати з вироком). Всі акти судді, за невеликим винятком, можуть бути оскаржені в апеляційному суді.

Зв’язатися з адвокатом

Інша справа, якщо єдина думка з дитиною у подружжя відсутня. При наявності спору по спільно нажитому майну, в такому випадку справа підсудна також безпосередньо суду. Тобто позовну заяву слід відразу подати в районний суд (міський, районний – в залежності від населеного пункту).

Такий шлюборозлучний процес проходить в більш тривалий строк, він вимагає додатковий набір документів та здійснення особливих процесуальних дій. У судочинстві беруть участь органи опіки та піклування, педагоги, при необхідності – психологи та інші адвокати, що володіють знаннями про дитячу психіку.

Крім цього, суддя повинен особисто опитати дитину та дізнатися його думку, як він ставиться до батьків, з ким хоче жити та наскільки він тісно прив’язаний до кожного з батьків. Тобто дитині доведеться відвідати суд (крім випадків, коли дитина не досягла 10-и річного віку).

Суддя повинен уважно вивчити батьків та їх побутові умови, виносячи рішення, він зобов’язаний взяти до уваги їх характеристики, моральні якості, житлові умови.

Підсумковий судовий акт (рішення суду) містить вказівку на розлучення чоловіка та дружини й те, до якої думки по дитині прийшов суддя.

Після того, як рішення набере законну силу, шлюб подружжя припиняється, а та його частина, яка стосується неповнолітнього, стає обов’язковою для кожної зі сторін.

Зв’язатися з адвокатом

kilka-aktualnih-porad-vid-nashih-simejnih-yuristiv-advokativ-2022-rik

Кілька актуальних порад від наших сімейних юристів та адвокатів, 2022 рік

 • У суді важливо тільки те, що записано. Бажано «спілкуватися» в письмовій формі та всі пояснення, заперечення, уточнення потрібно відображати на папері, який долучати до матеріалів справи. Або контролюйте запис сказаного в протокол.
 • Ви не зобов’язані відповідати на питання чоловіка та навіть судді, якщо вважаєте їх недоречними.
 • Ви можете не погоджуватися з діями судді, секретаря. В цьому випадку ви можете занести ваші зауваження до протоколу засідання, суддя в цьому не може відмовити. Заявіть відвід суду або секретарю, якщо суддя прямо або побічно зацікавлений в негативному для вас підсумку.
 • Процесуальні сторони мають право знайомитися з матеріалами своєї судової справи, робити з нього виписки, фотографії, завіряти копії ухвал та протоколів. Ви можете попрохати видати вам справу в будь-який час роботи суду.
 • Ні в якому разі не можна нічого виривати або виправляти в папці судової справи Такі дії спричинять відповідальність аж до кримінальної.
Зв’язатися з адвокатом

bez-cih-dokumentiv-spravu-pro-rozluchennya-ditmi-pochati-mozhna

Без цих документів справу про розлучення з дітьми почати можна

Склад позову (законодавство станом на 2024 рік) в даному випадку зазвичай зводиться до наступного. На розгляд судді необхідно надати:

 1. Позовну заяву (разом з копією позову)
 2. Оригінал свідоцтва про шлюб
 3. Свідоцтво про народження, встановлення батьківства, інші документи, що безпосередньо стосуються дитини
 4. Квитанція про оплату судового збору;
 5. Копія паспорта або ІПН відповідача.

В окремих випадках список документів доповнюється наступним:

 • Довідка про місце проживання позивача та відповідача;
 • Документи про інших членів сім’ї;
 • Довідка про доходи кожного з подружжя;
 • Документи про майно сторін;
 • Характеристики з місць роботи, довідки про відсутність судимості;
 • Медичні довідки про стан здоров’я батьків та дитини
 • Інші документи, що характеризують батька / матір з позитивного або негативного боку.
Зв’язатися з адвокатом

Також на сайті rozirvannya.com.ua сімейного адвоката Скрябіна Олексія Миколайовича для Вас можуть бути корисними наступні матеріали: Швидке розлучення в Україні, Рішення суду про розірвання шлюбу, Розірвання шлюбу неповнолітніх, Реєстрація розірвання шлюбу, Розірвання шлюбу в суді, Зміна прізвища після розлучення, Як і де подати на розлучення, Як подати заяву на розлучення онлайн.

Сімейний адвокат
Скрябіна Дар'я Сергіївна
Скрябіна Дар'я Сергіївна
кандидат юридичних наук
Якщо стаття «Розлучення, якщо є дитина 2022: порядок та найважливіші аспекти» на сайті rozirvannya.com.ua була для Вас корисною, то ставте лайк цій статті. Переходьте та підписуйтесь на наш ютуб-канал, щоб подивитись відео у галузі сімейного права, а також завжди бути в курсі змін сімейного законодавства України.

Інформація про нашу компанію

Розлучення, якщо є дитина: порядок та найважливіші аспекти

Корисні матеріали сайту rozirvannya.com.ua:

 1. Швидке розлучення в Україні
 2. Документи для розлучення через РАЦС в Україні
 3. Позов про розірвання шлюбу пари, яке має дітей
 4. Штамп / друк про шлюб / розлучення в паспорт
 5. Документи необхідні для розірвання шлюбу
 6. Розірвання шлюбу. Держмито – судовий збір
Оцініть статтю
( 2 оцінки, середнє 5 з 5 )
Поділитися з друзями
ROZIRVANNYA
Додати коментар