Куди звертатись, якщо не платять аліменти?
У цій ситуації необхідно звертатися до судової інстанції за місцем реєстрації/проживання платника. Потрібно подати відповідну заяву та пакет документів:
- Паспорт стягувача та ідентифікаційний код платника податків.
- Свідоцтво, що підтверджує подружні стосунки пари.
- Вердикт суду про розірвання сімейних зв’язків подружжя.
- Свідоцтво народження дитини.
Копії подаються у двох примірниках, і мають бути засвідчені ПІБ та підписом позивача. Після отримання вердикту суду необхідно звернутися до державної або приватної виконавчої служби, якою буде заведено справу та розпочато процес примусового стягнення аліментів. Приховування доходів, майна або інші варіанти злісного ухилення від виплат є підставою для притягнення боржника до кримінальної відповідальності.
Наслідки несплати аліментів для платника
Якщо не сплачуються аліменти своєчасно чи зовсім, негативних наслідків не уникнути. Вся інформація про платника коштів на утримання дитини вноситься до Єдиного реєстру боржників. Відповідно до чинного законодавства та вердикту судової інстанції, якщо аліменти не перераховуються протягом 3 місяців, призначається один із наступних заходів покарання:
- виконання не оплачуваних громадських робіт;
- тюремне ув’язнення терміном до 2 років;
- накладення заборони на виїзд за межі території України;
- позбавлення прав водія;
- обмеження/позбавлення права на використання/зберігання зброї;
- арешт та/або передача рухомого/нерухомого майна у володіння дитини за вердиктом суду;
- тюремне ув’язнення терміном до 2 років;
- звільнення з роботи (стосується працівників державних установ).
- Також судом може бути прийнято рішення накласти арешт на рахунки боржника у банківських чи інших фінансових організаціях з автоматичним обчисленням 20% від заробітної плати та переказом на розрахунковий рахунок стягувача чи дитини.
Чи можливе стягнення аліментів у воєнний час?
З початком війни змінилося абсолютно все, тому багато батьків не наважувалися звернутися до судової інстанції з метою вирішення справляння аліментів. Однак законодавчі норми в цьому аспекті практично не змінилися: мати/батько, з яким проживає дитина, має право подати позов до суду з проханням стягнути з колишнього чоловіка аліменти. Сьогодні передбачені такі виплати:
- на одну дитину – ¼ доходів;
- на двох – ⅓ частини;
- на трьох і більше – ½ заробітку.
При цьому сума не повинна перевищувати 10 прожиткових мінімумів на 1 спадкоємця. Чинним законодавством передбачено можливість зміни розміру аліментів як у більшу сторону, так і меншу залежно від життєвих обставин. Умови можуть бути такими: зміна фінансового чи сімейного стану однієї зі сторін, проблеми зі здоров’ям у когось із колишнього подружжя. Одна з проблем, з якою може зіткнутися стягувач – відсутність функціонування судової інстанції за місцем реєстрації відповідача через активні бойові дії чи окупацію країною-агресором.
Корисні матеріали сайту rozirvannya.com.ua:
- Як подати на аліменти у шлюбі?
- Подати на аліменти без розірвання шлюбу
- Аліменти на дітей у 2024 році
- Аліменти після повноліття в Україні
- Аліменти на двох дітей в Україні