Як можна залишити дітей із батьком у разі розлучення в Україні?
У нашій країні сім’я з неповнолітніми дітьми, перед якою чітко обговорюється питання розлучення, неодноразово стикається з рішенням, з ким залишатися дитині. Незважаючи на те, що необхідні заходи давно прописані у чинному законодавстві, між батьками часто бувають різні думки, навіть якщо вони дійшли порозуміння. Дитина зазвичай залишається з матір’ю, але у батьків також є можливість жити зі своєю дитиною. Як залишити дитину батькові? Розглянемо цю тему докладніше з різних позицій.
З якими проблемами можна впоратися?
Основна проблема, з якою стикається багато батьків при розлученні, полягає в тому, що в переважній більшості випадків суд дозволяє неповнолітнім жити зі своїми матерями в нинішніх умовах. Згідно зі статистикою, лише у 10% усіх процесів розлучення суд вирішує залишити дітей чоловікові. Це тому, що, на відміну від матерів, батьки не можуть нести тягар виховання дітей. На щастя, цей стереотип поступово зникає, а це означає, що багато батьків мають непогані шанси залишити неповнолітню дитину після суду.
Людина свідомого віку може сама вирішити, хто з батьків залишиться після розлучення після досягнення старості. Діти нерідко люблять батька більше, ніж матір (особливо якщо він зарекомендував себе як добрий та дбайливий батько). Однак ми не повинні забувати, що неповнолітній повинен мати увагу матері навіть під час проживання з батьком, наприклад, на зборах.
Зовсім не обов’язково проходити дев’ять кіл пекла, щоб залишити за собою право виховувати свою дитину. Якщо ви розлучений батько, цей посібник допоможе вам краще зрозуміти свої права і зробити кроки, які значно збільшать ваші шанси на прийняття позитивного рішення на вашу користь.
Розв’язувати проблему з погляду батька
Пам’ятайте – завжди є можливість у спокійній обстановці домовитися з матір’ю дітей та відмовитися від права виховувати неповнолітніх дітей. Якщо ви правильно обґрунтовуєте свою позицію і виявляєте щире бажання залишити дітей при собі, мати може ухвалити рішення на вашу користь. Не втрачайте цієї можливості, адже у разі успіху ви не тільки зіпсуєте стосунки з матір’ю та дітьми, але й не втратите час у суді.
На жаль, мирне вирішення ситуації не завжди можливе, особливо якщо розлучення заплановане з дуже чутливих причин. Якщо ви не можете домовитися з матір’ю неповнолітніх дітей, ви повинні обстоювати право виховувати своїх дітей у суді.
- Подати позовну заяву. Як під час, так і після шлюборозлучного процесу батько має право подати позов та залишає за собою право жити зі своїми неповнолітніми дітьми. При подачі заяви дуже важливо правильно викласти свою позицію та продемонструвати стійкість і здатність надавати дитині фінансову підтримку та час. Клопотання про розлучення необхідно подавати у трьох примірниках із зазначенням усіх причин розлучення та подавати до суду. Також необхідні додаткові документи, щоб допомогти суду ухвалити правильне рішення.
- Тест та рішення суду. На цьому етапі, спираючись на всю інформацію, отриману від обох батьків, суд винесе рішення на користь дитини. У процесі суд бере до уваги не лише фінансову сторону проблеми, а й можливість забезпечити належне виховання та приділити неповнолітньому достатньо часу. Коли дитині виповнюється 10 років, вона може висловити свої власні побажання щодо того, з ким вона хоче жити. Його бажання обов’язково буде враховано після ухвалення рішення.
Слід зазначити, частина рішень на користь батька зростає. Так, шанс не такий великий, але на користь ваших дітей скористатися цим шансом.
Як вирішує суд?
Як правило, дитина живе з батьком, якщо з тих чи інших причин мати зазвичай не може виховувати дорослого та піклуватися про нього. Ухвалюючи рішення, суд враховує безліч факторів:
- Спосіб життя батьків. Шкідливі звички та неналежна поведінка значно знижують ймовірність того, що неповнолітній залишиться з таким батьком.
- Фінансовий стан. Виховання дітей часто коштує дорого, тому суд повинен враховувати фінансове становище батьків.
- Психічний стан. Коли у батька серйозні психічні чи функціональні проблеми, шанси виховання дитини різко знижуються.
- Відповідальність. Батько, який залишає свою дитину без нагляду та часто займається своїми справами, може (у гіршому разі) повністю втратити батьківські права.
- Навантаження. Якщо мати чи батько працюють у компанії, якій потрібно багато вільного часу та здійснюють тривалі відрядження, суд врахує це і не на користь зайнятого батька.
Батько, який бажає відмовитися від дитини після розлучення, повинен надати суду всі докази того, що вона повністю відповідає зазначеним вище факторам. Тоді ймовірність позитивного рішення щодо батька більш ніж висока.
Розв’язувати проблему з погляду матері
Іноді при розлученні мати неповнолітньої дитини не тільки чинить опір проханням батька про виховання дітей, а й виступає з такою ініціативою. Часто це здорове рішення для матері, якщо:
- Неможливість правильно виховати дитину та утримувати її матеріально.
- Мама дуже зайнята професійно, її бажання продовжити кар’єру.
- Бажання жінки створити нову сім’ю.
Можливо, мати теж хоче, щоб дитина залишилася з чоловіком з якоїсь іншої причини. Щоб при розлученні зберегти дитину з батьком, можна обопільно домовитися у тому, що батько змусить неповнолітнього до переведення до суду і тоді своє бажання висловити декларація про виховання. У цьому випадку суд обов’язково врахує мотивацію матері, якщо батько зможе забезпечити своїй дитині нормальне виховання та матеріальну підтримку.
Чого вам слід остерігатися?
Абсолютно не потрібно витрачати на процес час, гроші чи нерви. Якщо батьки добре ладнають під час або після розлучення (такі випадки бувають), вони можуть домовитися про те, щоб один із батьків відвідував дитину у будь-який час. Цей варіант має право на існування хоча б тому, що дитина не отримує психологічної травми від розлучення батьків і бачить, що про неї піклуються і мати, і батько – це досить важливий виховний момент, великий. на подальшу долю дитини можна вплинути.
Також на сайті rozirvannya.com.ua сімейного адвоката Скрябіна Олексія Миколайовича для Вас можуть бути корисними наступні матеріали: Підстави припинення шлюбу, Довідка про сімейний стан в Україні, До якого суду подавати на розлучення, Свідоцтво про розлучення на підставі рішення суду, Свідоцтво про розлучення на підставі рішення суду, Розірвання шлюбу неповнолітніх, Розлучення до досягнення дитини одного року.
Корисні матеріали сайту rozirvannya.com.ua: