Підстави припинення шлюбу

Підстави припинення шлюбу

Сімейний адвокат
Скрябін Олексій Миколайович
Скрябін Олексій Миколайович
доктор юридичних наук
Вітаю на сайті rozirvannya.com.ua! У статті «Підстави припинення шлюбу» я розповім Вам про те, які є підстави для розлучення в Україні, про підстави для розлучення в односторонньому порядку, про підстави для відмови у розлученні, про розлучення на підставі рішення суду.

Які підстави для розлучення в Україні?

yaki-pidstavi-dlya-rozluchennya-ukrayini

Підстави, передбачені для припинення шлюбу в Україні, регламентовані нормами сімейного законодавства.

 • Шлюб припиняється у разі смерті одного з подружжя або визнання його померлим у судовому порядку;
 • Шлюб припиняється внаслідок його розірвання;
 • Якщо один із подружжя помер до набрання чинності судовим рішенням про розлучення, вважається, що шлюб припинився внаслідок смерті чоловіка;
 • Якщо в день набрання чинності рішенням суду про розлучення один із подружжя помер, вважається, що шлюб припинився внаслідок його розірвання.

Розлучення є одним із головних підстав для припинення шлюбу в Україні. Розлучення, має місце, коли подружжя не хоче продовжувати відносини і зберігати подружній союз.

На сьогодні національне сімейне законодавство передбачає порядок розлучення у двох державних органах – РАЦС та суд.

Розлучення в адміністративному порядку відбувається на підставі ст. 106, 107 СК:

 • за взаємною заявою подружжя;
 • за заявою одного з подружжя, якщо другий визнаний недієздатним або безвісно відсутнім;

Розлучення у судових органах відбувається згідно зі ст. 109, 110 СК на підставі:

 • позовної заяви подружжя;
 • спільної заяви подружжя.
Зв’язатися з адвокатом

pidstavi-dlya-rozluchennya-odnostoronnomu-poryadku

Підстави для розлучення в односторонньому порядку

Розлучення за обопільною згодою в Україні можливе як в органах РАГС, так і в судових органах.

Підставою для розлучення в односторонньому порядку є відсутність згоди другого з подружжя та здійснюється виключно у судовому порядку.

У випадку, якщо подружжя погоджується на процедуру розлучення, однак один з них фізично не може бути присутнім під час подання заяви в органах РАГС, розлучення відбуватиметься в односторонньому порядку через суд.

Право на подання позовної заяви про розлучення одному з подружжя надано ст. 110 СК.

Після того, як будуть з’ясовані всі фактичні причини розпаду подружнього союзу та подання позову загалом, суд ухвалює рішення.

Зв’язатися з адвокатом

pidstavi-dlya-vidmovi-rozluchenni

Підстави для відмови у розлученні

Відповідно до чинного сімейного права існують певні підстави для відмови у розлученні.

Якщо говорити про органи РАГС, то підставою для відмови у прийнятті заяви на розлучення є:

 • одностороннє бажання чоловіка розлучитися;
 • наявність спільних дітей;
 • звернення за місцем реєстрації проживання подружжя;
 • відсутність одного з подружжя на реєстрації розлучення. У певних випадках розлучення через РАЦС без присутності (на сторінку розлучення через РАЦС без присутності) одного з подружжя допускається.

Суд може відмовити у прийнятті заяви на підставі грубих порушень, допущених під час складання такої заяви згідно зі ст. 173, 175, 183 ЦПК.

Керуючись ст. 185 ЦПК, суддя може винести ухвалу про залишення позовної заяви без руху. У даному визначенні вказуються помилки позовної заяви, які необхідно виправити.

Судом надається термін для усунення помилок та повторного подання позову.

Відмова у прийнятті позовної заяви може ґрунтуватися на недотриманні територіальної підсудності справи про розлучення даному суду ст. 27, 28, 29 ЦПК.

При дотриманні всіх вимог до складання та подання позовної заяви суд приймає до розгляду позов та аналізує фактичні відносини сімейної пари, наявність спільних дітей та інші життєві обставини сім’ї.

Суд приймає рішення про те, що шлюб підлягає розірванню лише в тому випадку, якщо подальше збереження сім’ї буде на шкоду подружжю.

Однак не варто забувати, шлюб в Україні ґрунтується на добровільній згоді чоловіка та жінки і примус у будь-якому його прояві виключається.

Зв’язатися з адвокатом

rozluchennya-pidstavi-rishennya-sudu

Розлучення на підставі рішення суду

Розлучення в судовому порядку як підстава припинення шлюбу засвідчується судовим рішенням. Шлюб вважається розірваним після того, як судове рішення про розлучення набуло чинності. Розлучення на підставі рішення суду здійснюється шляхом надсилання судового рішення до відділу РАЦС/РАЦС за територіальною належністю для внесення відомостей про розлучення до актового запису про шлюб.

Відповідно до норм сімейного законодавства, відмітка про розлучення проставляється у день отримання судового рішення на лицьовій стороні актового запису про шлюб. Після проставлення такої позначки на паперовому носії актового запису про шлюб, аналогічні відомості про розлучення вносяться до Державного реєстру.

У випадку, якщо Ви не знаєте як отримати рішення суду (на сторінку як отримати рішення суду) про розлучення або не маєте фізичної можливості особисто звернутися до судових органів, звертайтеся до сімейного адвоката з розлучення Скрябіну Олексія Миколайовича, і він допоможе швидко розв’язувати юридичні питання.

Також на сайті rozirvannya.com.ua сімейного адвоката Скрябіна Олексія Миколайовича для Вас можуть бути корисними наступні матеріали: Перекладач під час розірвання шлюбу, Визнання шлюбу недійснимРозлучення через РАГС без присутностіПроцедура реєстрації рішення суду про розлучення у РАГСі та отримання витягу з реєстру, Свідоцтво про розлучення на підставі рішення суду, Як розлучитися перебуваючи за кордоном, Швидке розлучення в Україні.

Сімейний адвокат
Скрябіна Дар'я Сергіївна
Скрябіна Дар'я Сергіївна
кандидат юридичних наук
Якщо стаття «Підстави припинення шлюбу» на сайті rozirvannya.com.ua була для Вас корисною, то ставте лайк цій статті. Переходьте та підписуйтесь на наш ютуб-канал, щоб подивитись відео у галузі сімейного права, а також завжди бути в курсі змін сімейного законодавства України.

Інформація про нашу компанію

Підстави припинення шлюбу

Корисні матеріали сайту rozirvannya.com.ua:

 1. Україна – на першому місці в Європі за кількістю розлучень
 2. Психологи розповіли, як пережити розірвання шлюбу без страждань та болю
 3. Вчені пояснили, як розлучення батьків впливає на здоров’я дітей
 4. Свідоцтво про розлучення на підставі рішення суду
 5. До якого суду подавати на розлучення
 6. Помилки в документах суду та РАГСу під час розлучення
Оцініть статтю
( 1 оцінка, середнє 5 з 5 )
Поділитися з друзями
ROZIRVANNYA
Додати коментар