Визнання шлюбу недійсним

Визнання шлюбу недійсним

Сімейний адвокат
Скрябін Олексій Миколайович
Скрябін Олексій Миколайович
доктор юридичних наук
Вітаю на сайті rozirvannya.com.ua! У статті «Визнання шлюбу недійсним» я розповім Вам про визнання шлюбу недійсним, про підстави визнання шлюбу недійсним, про наслідки визнання шлюбу недійсним та їх особливості, про визнання шлюбу з іноземцем недійсним.

Визнання шлюбу недійсним

viznannya-shlyubu-nedijsnim

Шлюб визнається недійсним у разі порушення умов, необхідних для укладення сімейного союзу. Офіційно зареєстрований шлюб в органах державної реєстрації речових з порушенням норм сімейного права може бути визнаний недійсним у порядку, передбаченому законодавством.

Сімейний кодекс України поділяє недійсні шлюби на категорії:

 • повністю недійсні;
 • недійсні на підставі судового рішення.

Для визнання шлюбу недійсним, слід звернутися із заявою до органів РАГС за місцем укладання шлюбу або до суду за зареєстрованим місцем проживання відповідача.

Зв’язатися з адвокатом

pidstavi-viznannya-shlyubu-nedijsnim

Підстави визнання шлюбу недійсним

У рамках Сімейного кодексу закріплено підстави для визнання шлюбу недійсним:

 • коли один із подружжя перебував в офіційному шлюбі на момент реєстрації повторного шлюбу;
 • коли подружжя є близькими родичами;
 • коли один із подружжя є недієздатним;

При документальному підтвердженні даних обставин анулювання шлюбу відбувається в адміністративному порядку, не вдаючись до залучення судових органів. Вищезгадані обставини грубо порушують правові норми, що регламентують порядок укладення шлюбу та не вимагають подальших розглядів у суді.

Шлюб визнається недійсним на підставі судового рішення, якщо він був укладений в умовах примусу одного з подружжя. Відсутність волевиявлення для проведення державної реєстрації шлюбу може бути кваліфікована як примус за наявності розладів психічного характеру, алкогольного чи наркотичного сп’яніння одного з подружжя.

Недійсність шлюбу визнається на підставі рішення суду, якщо буде доведено фіктивність такого шлюбу. Фіктивний шлюб – шлюб, укладений без намірів чоловіка та жінки створити сімейний союз та набути подружніх прав та обов’язків. Насправді, фіктивний шлюб завжди переслідує корисливі вигоди.

Зв’язатися з адвокатом

naslidki-viznannya-shlyubu-nedijsnim-osoblivosti

Наслідки визнання шлюбу недійсним та їх особливості

Визнання шлюбу недійсним тягне за собою певні наслідки, а саме – анулювання всіх подружніх прав та обов’язків, наданих подружжю під час укладення шлюбу, згідно з Сімейним Кодексом та іншими законами України. У разі, якщо подружжя протягом недійсного шлюбу придбало майно, то вважається, що воно належить їм по праву спільної часткової власності.

Цивільним кодексом України встановлено норму, згідно з якою, якщо у недійсному шлюбі одному з подружжя виплачувались аліменти, то отримана грошова сума підлягає поверненню. Проте період виплат, за яким відбувається повернення ні перевищувати рубіж три роки.

Чоловік, який оселився в житлове приміщення іншого чоловіка, у зв’язку з укладанням з недійсного шлюбу, не отримує права на проживання і може бути виселений.

Після того як шлюб визнаний недійсним, чоловік змінив прізвище при реєстрації шлюбу, не має правових підстав іменуватися шлюбним прізвищем надалі. Заміні підлягають усі документи без винятку.

Недійсність шлюбу не тягне за собою скасування прав та обов’язків подружжя щодо дитини, яка народилася у шлюбі.

Зв’язатися з адвокатом

viznannya-shlyubu-inozemcem-nedijsnim

Визнання шлюбу з іноземцем недійсним

Практика укладання шлюбу з іноземцем в Україні (на сторінку укладення шлюбу з іноземцем в Україні) є досить поширеною на сьогоднішній день. Однак, навіть у найрадісніші моменти життя не варто забувати про юридичні тонкощі. При укладенні шлюбу з іноземцем варто подумати про процедуру визнання шлюбу недійсним та його можливе розірвання.

Питання недійсності шлюбу з іноземцями перебуває у компетенції судових органів.

Найбільш поширеною причиною визнання шлюбу недійсним є його фіктивність. Переслідуючи корисливі мотиви, з метою отримання посвідки на проживання чи громадянства, іноземці намагаються вступити у шлюбні зв’язки з Громадянами України.

Таким чином, іноземці ігнорують норми Сімейного кодексу України, якими передбачено укладення шлюбу з метою створення сім’ї та набуття подружніх прав та обов’язків.

Крім того, досить поширеною є ситуація, коли чоловік-іноземець приховує інформацію про те, що перебуває в офіційному шлюбі країни свого громадянства, порушуючи тим самим ст. 25 Сімейного кодексу України – одношлюбність.

Описані ситуації є лише найпоширенішими, крім цього, існує ще низка підстав для визнання шлюбу з іноземцем недійсним.

Звертаючись до адвоката у сімейних справах, ошукані громадяни України хочуть відновити справедливість та визнати шлюб недійсним. Однак, на практиці є спрощений варіант вирішення проблеми.

Виходячи з багаторічного досвіду, адвокат пропонує клієнтам швидко розірвати шлюб у судовому порядку на підставі позовної заяви без присутності сторін. Щоб розірвати шлюб, достатньо переконати суд у цьому, що позовні вимоги доцільні, відповідають волі позивача і збереження шлюбу суперечитиме інтересам подружжя.

Адвокат із розлучень також проконсультує як оформити розлучення у порядку закритого судового засідання.

Поряд із тим, що при розгляді справи про визнання шлюбу недійсним, оскільки шлюб в Україні ґрунтується на принципі добровільності. Примус до реєстрації шлюбу та його шлюбу недійсним, суд керується ст. 118 Цивільно-процесуального кодексу України. Для задоволення позовної заяви необхідні докази, які практично досить складно зібрати та документально оформити.

Однак варто відзначити, що сімейний адвокат вибудовує стратегію дій лише після ретельного аналізу всіх нюансів Вашої справи.

Також на сайті rozirvannya.com.ua сімейного адвоката Скрябіна Олексія Миколайовича для Вас можуть бути корисними наступні матеріали: Отримання повторно документів у РАГСі, Укладання шлюбу у РАГСі між громадянами України, Підстави припинення шлюбу, Довідка про сімейний стан в Україні, До якого суду подавати на розлучення.

Звертайтеся до досвідченого сімейного адвоката, Скрябіна Олексія Миколайовича, і для Вас буде розроблено покроковий алгоритм дій з метою отримання позитивного результату в найкоротші терміни!

Сімейний адвокат
Скрябіна Дар'я Сергіївна
Скрябіна Дар'я Сергіївна
кандидат юридичних наук
Якщо стаття «Визнання шлюбу недійсним» на сайті rozirvannya.com.ua була для Вас корисною, то ставте лайк цій статті. Переходьте та підписуйтесь на наш ютуб-канал, щоб подивитись відео у галузі сімейного права, а також завжди бути в курсі змін сімейного законодавства України.

Інформація про нашу компанію

Визнання шлюбу недійсним

Корисні матеріали сайту rozirvannya.com.ua:

 1. Україна – на першому місці в Європі за кількістю розлучень
 2. Психологи розповіли, як пережити розірвання шлюбу без страждань та болю
 3. Вчені пояснили, як розлучення батьків впливає на здоров’я дітей
 4. Свідоцтво про розлучення на підставі рішення суду
 5. До якого суду подавати на розлучення
 6. Помилки в документах суду та РАГСу під час розлучення
Оцініть статтю
( 2 оцінки, середнє 5 з 5 )
Поділитися з друзями
ROZIRVANNYA
Додати коментар