Легалізація іноземного розлучення в Україні
Легалізація іноземного розлучення в Україні є актуальною в тому випадку, коли:
- розлучення за кордоном відбулося між громадянами України;
- реєстрація шлюбу, який розірвано за кордоном, здійснювалася на території України;
У першому випадку, незалежно від того, де було укладено шлюб, в Україні чи за кордоном, після приїзду, Громадяни України зіткнуться з необхідністю використання документів про розлучення у різних державних інстанціях з метою підтвердження свого сімейного стану.
Відповідно до Гаазької конвенції від 1961 р., для використання іноземних офіційних документів (документи про розлучення) на території України, документи, видані за кордоном, мають бути засвідчені апостилем та перекладені українською мовою. Переклад засвідчений та скріплений підписом та печаткою нотаріуса.
Варто зауважити, що Громадянам України не потрібна повторна реєстрація розлучення на території України у судових органах чи органах ДРАЦС.
Якщо на підставі документа про розлучення, виданого за кордоном, передбачена зміна прізвища одного з подружжя після приїзду в Україну, необхідно звернутися до органів Державної міграційної служби та подати заяву на зміну згідно з апостильованим документом про розлучення.
До того ж, не слід забувати, що якщо шлюб укладено на території України, а розлучення за кордоном, то до актового запису про шлюб необхідно внести відомості про те, що шлюб розірваний. Цей порядок передбачено Правилами державної реєстрації та ЗУ Про міжнародне приватне право. За аналогією, документ про розлучення має бути засвідчений у порядку, передбаченому законодавством (апостиль).
Процедура визнання іноземного рішення суду про розлучення
Процедуру визнання іноземного рішення суду про розлучення регламентовано ЗУ Про міжнародне право. Ця процедура передбачена в тому випадку, якщо між Україною та країною, де винесено судове рішення про розлучення, не підписано Гаазьку конвенцію про скасування вимог легалізації офіційних документів 1961 р. Відповідно до Гаазької конвенції достатньо пройти процедуру реєстрації рішення суду до ДРАЦСу та отримання витягу з реєстру.
Законом України про визнання та виконання в Україні рішень іноземних судів від 2002 р. – встановлено умови та порядок визнання та виконання судових рішень про розлучення.
Згідно з термінами, які закріплені Законом, визнання іноземного рішення суду передбачає поширення законної сили судового рішення про розлучення, видане за кордоном, на всій території України.
Іноземне судове рішення про розлучення визнається та виконується виходячи з підписаних міжнародних договорів, на основі принципу взаємності та домовленостей між державами.
Де проставляється апостиль на судовому рішенні про розлучення?
Виходячи з норм законодавства, що регламентують порядок та процедуру проставлення штампа апостиль на рішенні суду про розлучення (на сторінку апостиль на рішенні суду про розлучення) в Україні, можна зробити висновок, що апостиль проставляється компетентними державними органами, які уповноважені видавати офіційні документи у відповідній країні. Важливо відзначити, що апостильоване рішення суду про розлучення може використовуватися не в одній країні, а в усіх державах-учасницях Гаазької конвенції.
Порівняно з консульською легалізацією процедура проставлення штампу апостиль більш спрощена, оскільки передбачає одноразове звернення до компетентного органу держави, який відповідає за засвідчення документів шляхом апостилізації. В Україні апостиль на рішенні суду про розлучення, винесене судом України, проставляє Міністерство юстиції України.
Консульська легалізація, своєю чергою, передбачає звернення до Департаменту консульської служби з наступним запевненням у Міністерстві закордонних справ.
Як зареєструвати розірвання шлюбу, яке сталося за кордоном за допомогою адвоката?
Якщо Ви прийняли рішення позбавити себе різних бюрократичних питань і звернутися за компетентною правовою допомогою з метою реєстрації розірвання шлюбу, яке сталося за кордоном, то сімейний адвокат з розлучень допоможе:
- перекласти та нотаріально засвідчити судове рішення про розлучення;
- проставити відмітку про розлучення в актовому записі про шлюб в органах ДРАЦС;
- отримати витяг з Державного реєстру актів громадянського стану громадян про шлюб;
Сімейний адвокат з розлучень Скрябін Олексій Миколайович діє швидко, якісно та професійно. Всі послуги надаються віддалено, без Вашої присутності, що є особливо актуальним для іноземців та Громадян України, які перебувають за межами держави.
Адвокат представляє Ваші інтереси на підставі договору про надання правової допомоги відповідно до ЗУ Про адвокатуру та адвокатську діяльність.
Спираючись на знання внутрішнього та міжнародного законодавства, сімейний адвокат допоможе визначити необхідну процедуру легалізації, яку слід пройти для використання судового рішення, виданого за кордоном на території України, а саме:
- апостиль;
- консульська легалізація;
- процедура визнання та виконання іноземного рішення суду.
Також на сайті rozirvannya.com.ua сімейного адвоката Скрябіна Олексія Миколайовича для Вас можуть бути корисними наступні матеріали: Перекладач під час розірвання шлюбу, Визнання шлюбу недійсним, Розлучення через РАГС без присутності, Процедура реєстрації рішення суду про розлучення у РАГСі та отримання витягу з реєстру, Свідоцтво про розлучення на підставі рішення суду, Як розлучитися перебуваючи за кордоном, Швидке розлучення в Україні.
Корисні матеріали сайту rozirvannya.com.ua:
- Україна – на першому місці в Європі за кількістю розлучень
- Психологи розповіли, як пережити розірвання шлюбу без страждань та болю
- Вчені пояснили, як розлучення батьків впливає на здоров’я дітей
- Свідоцтво про розлучення на підставі рішення суду
- До якого суду подавати на розлучення
- Помилки в документах суду та РАГСу під час розлучення