Документи для розлучення в суді

Сімейний адвокат
Скрябін Олексій Миколайович
Скрябін Олексій Миколайович
доктор юридичних наук
Вітаю на сайті rozirvannya.com.ua! У статті «Документи для розлучення в суді» я розповім Вам про те, як, куди і які документи подавати в Україні для розлучення в суді, про те, як подати заяву про розлучення до суду, про те, які документи потрібні для розлучення, про судовий процес та етапи судового розгляду заяви подружжя, про те, чи можлива одностороння процедура, та про те, чи можна подати на розлучення онлайн.

Розлучення в суді – як, куди і які документи подавати в Україні?

rozluchennya-sudi-yak-kudi-yaki-dokumenti-podavati-ukrayini

У житті кожної пари є проблеми. Іноді їх можна подолати разом, але часто конфлікти, розбіжності та небажання йти на компроміс з боку подружжя призводять до розлучення. Добре, якщо чоловікові та жінці вдасться «мирно» розійтися, але що робити, якщо й з цього приводу неможливо порозумітися? Вихід один – до суду.

Встановлення подружніх відносин регулюється Сімейним кодексом України. Реєстрація розлучення або, іншими словами, розірвання шлюбу в судовому порядку регулюється СК України, в якій також наведені випадки, в яких використовується ця процедура.

Зв’язатися з адвокатом

yak-podati-zayavu-pro-rozluchennya-sudu

Як подати заяву про розлучення до суду?

Для розлучення в суді подружжя (або дружина – позивач) має подати позов або до місцевого суду, або за місцем проживання відповідача.

Закон передбачає судове розлучення у ряді випадків:

 • Якщо один із подружжя не бажає розірвати шлюб або якщо немає поважної причини, він свідомо не з’являється в орган ДРАЦС для розірвання шлюбу.
 • У ній виникають майнові суперечки – потрібен поділ купленого майна, нерухомості, автомобілів, заощаджень тощо.
 • У сім’ї є маленькі діти. Якщо дитині менше ніж 1 року, чоловік не може подати позов про розлучення. Також майте на увазі, що розлучення через суд неможливе, якщо жінка вагітна.

Районний суд (або міський /міськрайонним суд) за фактичним місцем проживання позивача та відповідача несе відповідальність за такі справи з питань поділу майна або визначення місця проживання дитини та спілкування між дитиною одним із батьків. При цьому ви можете подати заяву до суду, зібравши всі необхідні документи (свідоцтва про право власності, свідоцтва про шлюб, свідоцтва про народження, квитанцію про сплату судового збору).

Стандартні процедури у справах про розірвання шлюбу за законодавством не можуть перевищувати приблизно трьох місяців. Однак, якщо будь-яка зі сторін не погоджується з рішенням суду, ви можете подати апеляцію до суду вищої інстанції протягом 30 днів з моменту його прийняття, і процес може бути відкладений.

Зв’язатися з адвокатом

yaki-dokumenti-potribni-dlya-rozluchennya

Які документи потрібні для розлучення?

Під час розгляду позовних вимог суд завжди спирається на факти, викладені сторонами у заяві та підтверджені документами. Це дозволяє суду ухвалити об’єктивне рішення. Насамперед, ви повинні самі правильно оформити  позов. Якщо ви сумніваєтеся у своїй юридичній обізнаності, вам слід звернутися до адвоката.

У разі розірвання шлюбу в суді ви можете одночасно подати заяву про поділ майна, утримання та право на виховання дітей та надати до суду пакет необхідних документів. Майнові позови можуть бути подані до суду після завершення шлюборозлучного процесу.

У заяві до суду ви повинні вказати основні причини, з яких ви хочете розірвати шлюб, викласти обставини справи та, якщо хочете, ви можете викликати третіх осіб для надання свідчень у справі. У цьому випадку всі документи, що встановлюють право, будуть подані до суду у вигляді копій разом з позовом. Суд врахує оригінали під час самого судового розгляду. Якщо документи не можуть бути подані до суду, суд може витребувати їх за власним бажанням.

У разі судового розірвання шлюбу до позову додається перелік типових документів:

 • Оригінал свідоцтва про шлюб;
 • Свідоцтво народження дитини. Можуть бути представлені як оригінали, і нотаріально завірена копія;
 • Паспорти та ІПН подружжя;
 • Доказ доходу кожного чоловіка;
 • Квитанція про сплату судового збору за розлучення;
 • Заява чоловіка, який не бере участі в розлученні та погоджується з ним;
 • Витяг з будинкової книги, з якої видно співіснування дитини з чоловіком;
 • Право власності позивача. Надається у випадках, коли, крім заяви про розлучення до відповідача, пред’являються інші майнові претензії.

Перевага розлучення в суді полягає в тому, що в заяві також можна вказати пункти про поділ майна, стягнення аліментів або визначити місце проживання маленької дитини (з ким саме вона перебуватиме від батьків, порядок відвідування та спілкування з нею).

Зв’язатися з адвокатом

sudovij-proces-etapi-sudovogo-rozglyadu-zayavi-podruzhzhya

Судовий процес та етапи судового розгляду заяви подружжя

Як подати на розлучення? Все залежить від початкових вимог позивача. У разі судової суперечки вам доведеться пройти певні етапи розлучення.

Заява про розлучення подається до суду за місцем проживання подружжя.

Суддя приймає заяву. Якщо у ньому немає юридичних та фактичних помилок, він приймає рішення щодо прийняття цивільного позову та відкриття провадження. Особа має бути заздалегідь поінформована про місце та час судового засідання.

Якщо сторони не можуть дійти мирової угоди, буде призначено дату та час слухання. Якщо подружжя не має взаємних претензій, розлучення може статися в судовому засіданні. Якщо подружжя не хоче брати участь у процедурі, воно може довірити це своїм представникам.

Зв’язатися з адвокатом

chi-mozhliva-odnostoronnya-procedura

Чи можлива одностороння процедура?

Розірвання шлюбу в односторонньому порядку регулюється статтями Сімейного кодексу України.

Процедура може бути проведена через РАЦС без залучення суду, якщо другий чоловік:

 • визнаний недієздатним за рішенням суду;
 • визнаний судом безвісно відсутнім чи померлим.

Одностороннє розлучення або судовий розгляд справи виключаються, якщо дружина вагітна або дитині ще немає одного року.

В інших випадках розірвання шлюбу в односторонньому порядку можливе лише в судовому порядку. Наприклад, якщо другий чоловік:

 • проживає за кордоном або в іншому місті та не може з’явитися до суду;
 • тривалий час не живе із сім’єю або його місце проживання невідомо;
 • ухиляється чи відмовляється розірвати шлюб;

Якщо другий чоловік погоджується на розлучення, але не може бути присутнім ні в органі ДРАЦС, ні в судовому засіданні, розірвання шлюбу може бути оформлене без його участі.

Зв’язатися з адвокатом

chi-mozhna-podati-rozluchennya-onlajn

Чи можна подати на розлучення онлайн?

Інформаційні технології не стоять на місці й тепер ви можете звернутися до суду через Інтернет. Адже часто подружжя живе в різних містах і в різних країнах і не має змоги звертатися до суду.

Також на сайті rozirvannya.com.ua сімейного адвоката Скрябіна Олексія Миколайовича для Вас можуть бути корисними наступні матеріали: Закон про розлучення (законодавство), Швидке розлучення в Україні, Рішення суду про розірвання шлюбу, Розірвання шлюбу неповнолітніх, Реєстрація розірвання шлюбу, Розірвання шлюбу в суді, Зміна прізвища після розлучення.

Сімейний адвокат
Скрябіна Дар'я Сергіївна
Скрябіна Дар'я Сергіївна
кандидат юридичних наук
Якщо стаття «Документи для розлучення в суді» на сайті rozirvannya.com.ua була для Вас корисною, то ставте лайк цій статті. Переходьте та підписуйтесь на наш ютуб-канал, щоб подивитись відео у галузі сімейного права, а також завжди бути в курсі змін сімейного законодавства України.

Інформація про нашу компанію

Документи для розлучення в суді

Корисні матеріали сайту rozirvannya.com.ua:

 1. Розірвання шлюбу в РАГСі
 2. Юрист з розлучення в Україні
 3. Розлучення до досягнення дитини одного року
 4. Апостиль на рішенні суду про розірвання шлюбу
 5. Реєстрація розірвання шлюбу
 6. Розірвання шлюбу з іноземцем

 

 

Оцініть статтю
( 3 оцінки, середнє 5 з 5 )
Поділитися з друзями
ROZIRVANNYA
Додати коментар