Поділ материнського капіталу при розлученні

Поділ материнського капіталу при розлученні

Сімейний адвокат
Скрябін Олексій Миколайович
Скрябін Олексій Миколайович
доктор юридичних наук
Вітаю на сайті rozirvannya.com.ua! У статті «Поділ материнського капіталу при розлученні» я розповім, що таке материнський капітал, чи ділиться він і як при розлученні подружжя в Україні, якщо подружжя в розлученні чи можна скористатися материнським капіталом, чи має право чоловік на материнський капітал при розлученні. Також розглянемо питання з розділу майна, купленого за участю материнського капіталу, як поділити, якщо материнський капітал використаний для покупки квартири або будинку, якщо материнський капітал використаний у вигляді початкового внеску при оформленні договору іпотеки або у вигляді погашення частини іпотечного кредиту, якщо материнський капітал використаний для ремонту житлової нерухомості, розширення або перебудови.

Як ділиться материнський капітал при розлученні подружжя в Україні?

Як ділиться материнський капітал при розлученні подружжя в Україні?

«Ми з чоловіком розлучаємося, у нас є двоє дітей. Сертифікат материнського капіталу видано на моє ім’я. Чоловік погрожує відібрати половину материнського капіталу в процесі поділу спільного майна. Невже йому дійсно покладена половина?

На жаль, іноді подружжя не витримує тих труднощів, які готує їм сімейне життя. Постійні сварки та звинувачення один одного в різних побутових промахах у результаті призводять чоловіка і дружину, які колись любили один одного, до рішення розлучитися.

Відповідно до законодавства поділ майна подружжя відбувається з урахуванням певних правил і норм, встановлених Сімейним кодексом України. Але як тоді діяти з грошима, отриманими від держави, як допомога на дітей? Чи може дружина втратити частину, якщо чоловік вимагатиме половину. Як ділиться материнський капітал при розлученні й чи взагалі можливий такий поділ?

Що таке материнський капітал?

Що таке материнський капітал?

Видача материнського капіталу – один із заходів державної допомоги сім’ям з дітьми. Материнський капітал видається у вигляді іменного сертифіката на ім’я матері, яка народила або усиновила другого, третього або наступної дитини. І тільки вона, як одержувач сертифіката, може розпорядитися капіталом.

Розмір грошової суми материнського капіталу залежить від кількості дітей в сім’ї (наприклад, на третю дитину мати отримає більшу суму, ніж на другого). Капітал може бути використаний на одну з передбачених законом цілей:

  • поліпшення житлових умов;
  • оплата освіти дитини;
  • збільшення накопичувальної пенсії матері.

Так чи інакше, материнський капітал приходить в сім’ю. Тому в процесі розірвання шлюбу та поділу майна подружжя задають резонне питання – як ділиться материнський капітал при розлученні.

Чи ділиться материнський капітал?

Чи ділиться материнський капітал?

Згідно з нормами сімейного законодавства, розподілу між подружжям, яке розлучається підлягає не тільки рухоме і нерухоме спільне майно, а й грошові виплати. Виняток з цього правила – цільові грошові виплати (посібники та дотації від держави).

Тому материнський капітал вважається державною цільовою виплатою – спільно нажитим майном не вважається і розподілу між подружжям не підлягає. Сертифікат материнського капіталу при розлученні дістанеться тому, на чиє ім’я він виданий.

Як правило, він видається на ім’я матері. Але в деяких випадках право на отримання сертифіката має і батько.

Зв’язатися з адвокатом

 

Якщо подружжя в розлученні чи можна скористатися материнським капіталом?

Якщо подружжя в розлученні чи можна скористатися материнським капіталом?

Виникнення і припинення права на материнський капітал відбувається на умовах, передбачених ЗУ «Про додаткові заходи підтримки …». І в цьому законі немає ні слова про те, що розлучення подружжя якимось чином впливає на право скористатися материнським капіталом.

Як вже говорилося вище, сертифікат материнського капіталу є іменним. У більшості випадків його отримує мати – незалежно від того, складається вона в шлюбі або розлучена. Навіть якщо шлюб матері з батьком дітей розірвано, вона як і раніше має право скористатися материнським капіталом.

Якщо з використанням материнського капіталу буде придбано житло / частка у квартирі після розлучення, його власниками будуть мати та діти. Яким буде порядок поділу житла, придбаного до розлучення, читайте нижче.

Також на сайті rozirvannya.com.ua сімейного адвоката Скрябіна Олексія Миколайовича для Вас можуть бути корисними наступні матеріали: Поділ однокімнатної квартири при розлученні, Позовна заява про поділ майна після розлучення, Компенсація за майно при розлученні, Поділ гаража при розлученні, Спільно нажите майно, Заява на розлучення з поділом майна.

Чи має право чоловік на материнський капітал при розлученні?

Чи має право чоловік на материнський капітал при розлученні?

Ні! Розірвання шлюбу та поділ майна не є підставою для переходу права на материнський капітал до батька.

Але невже батько дитини не має права претендувати на материнський капітал, хоча б на невелику частину?

У ряді випадків мати втрачає право на материнський капітал, а батько дітей – набуває. Наприклад, якщо:

  1. мати вчинила злочину проти власної дитини;
  2. мати померла;
  3. мати визнана судом померлою або зниклою безвісти;
  4. припинено усиновлення матір’ю дитини;
  5. мати позбулася батьківських прав.

Крім того, батько може отримати материнський капітал, якщо він сам виховує двох або більше дітей, у тому числі усиновлених.

В даних випадках право на материнський капітал набуває колишній чоловік. Але, цілком очевидно, що ці випадки не мають ніякого відношення до розлучення.

Зв’язатися з адвокатом

 

Розділ майна, купленого за участю материнського капіталу

Розділ майна, купленого за участю материнського капіталу

Якщо на момент розлучення сертифікат материнського капіталу ще не був використаний за призначенням, він залишається у того, на чиє ім’я виданий. Але як бути в тому випадку, якщо грошові кошти капіталу вже вжиті на одну з цілей?

Як правило, грошові кошти материнського капіталу йдуть на поліпшення житлових умов, наприклад, на покупку житла, оплату початкового внеску при укладанні іпотечного договору, внесення частки на рахунок будівництва житлової нерухомості і так далі.

Як ділиться квартира / будинок / іпотека, куплена на материнський капітал при розлученні?

Як поділити, якщо материнський капітал використаний для покупки квартири або будинку?

Як поділити, якщо материнський капітал використаний для покупки квартири або будинку?

Згідно з нормами ЗУ «Про заходи державної підтримки сімей, які мають дітей», придбана з використанням материнського капіталу житлова нерухомість оформляється на всіх членів сім’ї – в рівних частках. Наприклад, якщо сім’єю з чотирьох осіб (батько, мати та двоє дітей) була куплена квартира з використанням коштів материнського капіталу, кожен з членів сім’ї отримує 1/4 частку квартири. Ніяка угода про розподіл часток бути укладено не може – частки розподіляються строго відповідно до закону.

При розірванні шлюбу, кожен з подружжя може претендувати тільки на свою частку в спільному нерухоме майно. Щоб поділити таке майно, подружжю доведеться самостійно укласти письмову угоду про розподіл майна або звернутися до суду за вирішенням спірного питання.

Варіантів поділу нерухомого майна, що належить подружжю на праві часткової власності, може бути кілька (наприклад, виділ частки в натурі, одержання компенсації у вигляді іншого майна або грошової виплати). Головне, щоб при поділі не були ущемлені права дітей, які так само є власниками своїх часток. Тому для продажу житла з метою поділу виручених коштів необхідно отримати дозвіл органу опіки та піклування.

Детальніше про загальні правила поділу спільної нерухомості можна прочитати в статті «Розділ нерухомості при розлученні».

Зв’язатися з адвокатом

 

Як поділити, якщо материнський капітал використаний у вигляді початкового внеску при оформленні договору іпотеки або у вигляді погашення частини іпотечного кредиту?

Як поділити, якщо материнський капітал використаний у вигляді початкового внеску при оформленні договору іпотеки або у вигляді погашення частини іпотечного кредиту?

При покупці житлової нерухомості в іпотечний кредит з використанням материнського капіталу, діють ті ж правила, що і при покупці нерухомості без кредиту.

Головне правило – частки власності всіх членів сім’ї (батька, матері та дітей) повинні бути рівні.

Але процес поділу цієї власності має кілька особливостей:

  • зобов’язання по виплаті іпотечного кредиту між подружжям, яке розлучається ділиться строго навпіл, хоча їх частки в загальній нерухомості можуть бути менше (наприклад, 1/4 у кожного, якщо в сім’ї є двоє дітей);
  • поки не буде виплачений кредит, продати іпотечну квартиру буде непросто. Така угода буде відбуватися банком, ціна на нерухомість буде нижчою за ринкову, а з вирученої суми буде віднята сума боргу. Щоб самостійно продавати квартиру необхідно отримати дозвіл банку. Крім того, потрібно домогтися дозволу органу опіки.

Як поділити, якщо материнський капітал використаний для ремонту житлової нерухомості, розширення або перебудови?

Як поділити, якщо материнський капітал використаний для ремонту житлової нерухомості, розширення або перебудови?

Як і в попередніх випадках, головною вимогою є оформлення житлової нерухомості у спільну часткову власність. При цьому частки кожного члена сім’ї повинні бути рівні. поділ нерухомості здійснюється на загальних підставах.

Залишилися питання? Задайте їх нашим юристам. Ймовірно, ваш випадок вимагає детального розгляду. Щоб оцінити ризики, врахувати інтереси дітей, другого з подружжя і третіх осіб, потрібно проаналізувати ситуацію і розробити алгоритм дій. юрист або адвокат підкаже, кому відійде материнський капітал, як поділити іпотеку або майно, між подружжям.

Сімейний адвокат
Скрябіна Дар'я Сергіївна
Скрябіна Дар'я Сергіївна
кандидат юридичних наук
Якщо стаття «Поділ материнського капіталу при розлученні» на сайті rozirvannya.com.ua була для Вас корисною, то ставте лайк цій статті. Переходьте та підписуйтесь на наш ютуб-канал, щоб подивитись відео у галузі сімейного права, а також завжди бути в курсі змін сімейного законодавства України.

 

Інформація про нашу компанію

 

Поділ материнського капіталу при розлученні

Корисні матеріали сайту rozirvannya.com.ua:

  1. Розподіл квартири при розлученні
  2. Поділ кредиту після розлучення
  3. Поділ майна подружжя
  4. Поділ однокімнатної квартири при розлученні
  5. Позовна заява про поділ майна після розлучення
Оцініть статтю
( 2 оцінки, середнє 5 з 5 )
Поділитися з друзями
ROZIRVANNYA
Додати коментар