Розлучення із засудженим

Чоловік у в’язниці, як розлучитися?

Розлучення із засудженим

Сімейний адвокат
Скрябін Олексій Миколайович
Скрябін Олексій Миколайович
доктор юридичних наук
Вітаю! У цій статті я Вам розповім про те, як розлучитися, якщо чоловік сидить у в’язниці в Україні, чи можна розлучитися, якщо чоловік у в’язниці, про умови розірвання шлюбу із засудженим, про розлучення з засудженим через ДРАЦС, або через суд, про особливі випадки, як розлучитися з чоловіком, якщо шлюб був укладений у в’язниці, як розлучитися, якщо чоловік засуджений до умовного покарання або на строк менше 3 років та чи може засуджений подати на розлучення. Ознайомившись з матеріалом статті «Як розлучитися, якщо чоловік сидить у в’язниці в Україні?» на сайті rozirvannya.com.ua Ви знайдете відповіді для себе щодо цього питання.

Як розлучитися, якщо чоловік сидить у в’язниці в Україні?

Як розлучитися, якщо чоловік сидить у в’язниці в Україні?

Про те, що розлучитися через ДРАЦС можна тільки за взаємною згодою, знає багато хто.

Але не всі знають про те, що процедура розлучення може відбуватися в спрощеному порядку. Це стосується тих сумних випадків, коли з об’єктивних причин неможливо зберегти сімейні відносини. Наприклад, якщо один з подружжя став недієздатним, пропав без вісті, а також вчинив злочин і поніс покарання у вигляді позбавлення волі.

Зв’язатися з адвокатом

 

Чи можна розлучитися, якщо чоловік у в’язниці?

Чи можна розлучитися, якщо чоловік у в’язниці?

Сімейний адвокат
Скрябін Олексій Миколайович
Скрябін Олексій Миколайович
доктор юридичних наук
Питання адвокату
Я заміжня, у шлюбі народжений дитина, якій на даний момент 5 років. Я хочу розлучитися з чоловіком, який сидить у в’язниці. Згідно з вироком суду, він засуджений на 4 роки позбавлення волі. Скажіть, чи можна розлучитися, з чого почати процедуру розлучення, куди звертатися (до суду або в ДРАЦС), як скласти заяву і які документи потрібно підготувати? Чоловік проти розлучення.
Скрябін Олексій Миколайович
Якщо відповідати на поставлені запитання коротко - так, розлучення з чоловіком, засудженим за кримінальний злочин, можливий. Більш того, якщо чоловік засуджений на строк понад 3 років, можливе розлучення в спрощеному порядку. Згода чоловіка для цього не потрібно. Наявність неповнолітню дитину - не перешкода для розірвання шлюбу.

Більш докладну відповідь на питання про те, як можна розлучитися, якщо чоловік сидить у в’язниці, читайте у цій статті.

Зв’язатися з адвокатом

Умови розірвання шлюбу із засудженим

Умови розірвання шлюбу із засудженим

Сімейний кодекс детально регламентує порядок розлучення – через ДРАЦС і через суд. Але, як вже говорилося вище, існує виняток із загальних правил, що стосуються порядку розлучення.

Зокрема, Сімейний кодекс України встановлює, що, якщо чоловік засуджений за кримінальний злочин на строк більше ніж 3 років позбавлення волі, шлюб розривається в органі РАЦС за заявою другого з подружжя.

Які висновки можна зробити з даного положення? Для спрощеного порядку розлучення необхідне поєднання наступних умов:

  • обвинувальний вирок суду за скоєний кримінальний злочин, який набрав законної сили;
  • покарання – позбавлення волі, строк покарання – не менше 3 років.
Сімейний адвокат
Бабіч Сергій Анатолійович
Бабіч Сергій Анатолійович
кандидат юридичних наук
Розлучення в спрощеному порядку можливий далеко не з кожним, хто скоїв злочин або несе покарання. У деяких випадках злочинець не позбавляється волі, а засуджується до штрафу, до виправних чи обов’язкових робіт, до обмеження волі, «условке». Навіть якщо злочинець засуджений до позбавлення волі, але менше ніж на 3 роки, спрощений порядок розлучення неможливий. У цих випадках розлучення здійснюється на загальних підставах: через ДРАЦС (за згодою подружжя, які мають дітей) або через суд (у всіх інших випадках).

Спрощена процедура розлучення з чоловіком, який відбуває покарання за злочин – це право, а не обов’язок другого з подружжя. Шлюб може бути збережений, а після закінчення строку покарання чоловік щасливо повернеться в сім’ю.

Але якщо чоловік вважає, що збереження сім’ї з укладеними неможливо і прагне розірвати шлюбні відносини, ніхто не має права перешкоджати розлучення. Щобільше, розлучення здійснюється без урахування згоди на те чоловіка.

Розлучення з засудженим через ДРАЦС. Порядок

Розлучення з засудженим через ДРАЦС. Порядок

Спрощена процедура розірвання шлюбу регламентована в Законі України «Про акти громадянського стану».

Вона складається з наступних етапів:

  • Чоловік-ініціатор розлучення звертається до органу РАЦС за місцем проживання або за місцем реєстрації шлюбу.
  • За державну реєстрацію розлучення сплачується державне мито. У 2024 році за подачу односторонньої заяви про розлучення потрібно заплатити держмито (Закон України Про Судовий збір).
  • Чоловік подає заяву про розірвання шлюбу за встановленою формою. У заяві слід вказати наступні дані:
  • свої персональні дані та персональні дані чоловіка (прізвище, ім’я по батькові, дата і місце народження, місце проживання);
  • підстави для розірвання шлюбу (вирок суду про позбавлення волі за вчинення злочину) і дані про місце відбування покарання;
  • реквізити засвідчує особу,
  • реквізити свідоцтва про шлюб;
  • прізвище після розлучення.
  • До заяви додається пакет документації:
  • вирок суду, із зазначеним у ньому видом і строком засудження (позбавлення волі не менше 3 років), який вступив в законну силу;
  • свідоцтво про шлюб;
  • паспорт або інший засвідчує особу документ;
  • квитанція про оплату мита.
  • Орган ДРАЦС, який отримав заяву, в 3-денний строк повідомляє про це дружина, про розлучення з яким просить заявник. У повідомленні вказується дата і місце розірвання шлюбу.
  • Чоловік, який одержав повідомлення від органу РАЦС, протягом 1 місяця повинен повідомити, яке прізвище залишиться у нього після розлучення;
  • Через 1 місяць після подачі заяви відбувається державна реєстрація розірвання шлюбу – обов’язково в присутності заявника. У Книгу актів реєстрації вноситься відповідний запис, а заявникові видається свідоцтво про розлучення.
  • Дружину, що позбавлена ​​свободи, свідоцтво про розлучення видається після звільнення з виправної установи.
Зв’язатися з адвокатом

 

Розлучення з засудженим через суд

Розлучення з засудженим через суд

Як вже говорилося, незгоду чоловіка, засудженого до тюремного ув’язнення, не є перешкодою для розлучення.

Але буває і так, що він не просто не згоден проти розлучення, але і має претензії щодо спільного майна або спільних дітей. У цьому випадку розгляд між подружжям буде відбуватися в суді. Адже спрощена процедура розірвання шлюбу не повинна обмежувати майнових чи батьківських прав чоловіка, засудженого за кримінальний злочин.

Особливі випадки. Як розлучитися з чоловіком, який сидить у в’язниці?

Особливі випадки. Як розлучитися з чоловіком, який сидить у в’язниці?

Трапляється, що у заявника немає документа, що підтверджує факт засудження чоловіка до позбавлення волі на строк не менше 3 років. Що робити в цьому випадку?

Необхідно звернутися до суду із заявою про видачу копії вироку, вказавши, що цей документ необхідний для подачі на розлучення. Якщо виникають складнощі з самостійним зверненням до суду, про послугу можна попросити адвоката, який вів справу чоловіка.

Зверніть увагу! Копія вироку – це не просто ксерокопія! А оформлена за всіма правилами копія – прошнурована, пронумерована, скріплена печаткою та підписана суддею.

Якщо ж копію вироку отримати не вдасться, подавати на розлучення доведеться на загальних підставах – за згодою з чоловіком через ДРАЦС або в позовному порядку через суд.

Також на сайті rozirvannya.com.ua сімейного адвоката Скрябіна Олексія Миколайовича для Вас можуть бути корисними наступні матеріали: Які документи потрібні для розлучення, Заява про розірвання шлюбу в РАЦС, Розлучення з дитиною до одного року, Процедура розлучення, Розлучення під час вагітності, Оформити розлучення в іншому місті, Розлучення онлайн, Розлучення з дитиною до трьох років, Розлучення без згоди одного з подружжя, Розлучення без свідоцтва про шлюб.

Шлюб був укладений у в’язниці

Шлюб був укладений у в’язниці

Під час укладення шлюбу подружжю було відомо про факт вчиненого злочину, про покарання у вигляді тюремного ув’язнення і про його строки. І якщо, не дивлячись на це шлюб був укладений, підстав для розірвання немає.

Інша справа, якщо укладений чоловік, не виходячи на свободу, ще раз засуджений до позбавлення волі на строк не менше трьох років. В цьому випадку розлучення в спрощеному порядку можливе.

Як розлучитися, якщо чоловік засуджений до умовного покарання або на строк менше 3 років

Як розлучитися, якщо чоловік засуджений до умовного покарання або на строк менше ніж 3 років

В даному випадку розлучення можливе, але не в спрощеному порядку, а на загальних підставах.

Зв’язатися з адвокатом

 

Чи може засуджений подати на розлучення?

Чи може засуджений подати на розлучення?

Чоловік, який перебуває у в’язниці, теж має право розірвати шлюб. Чекати звільнення – не обов’язково, неможливість особисто бути присутнім при процедурі розлучення – теж не перешкода.

Порядок дій та процедура розлучення із засудженим

Порядок дій та процедура розлучення із засудженим

Правда, ніяких спрощених шлюборозлучних процедур для нього законом не передбачено – розлучення відбувається в загальному порядку. Залежно від підстав, ув’язнений може розірвати шлюб через ДРАЦС або через суд.

  • Розлучення через РАЦС

Підстава для адміністративного розлучення – взаємна згода бездітної подружньої пари. Якщо дружина або чоловік ув’язненого не проти розлучення, при цьому у подружньої пари немає неповнолітніх дітей, вони можуть подати заяву про розірвання шлюбу в ДРАЦС.

Як проходить процедура?

Згідно п.3 стаття 33 ЗУ «Про актах громадянського стану», в разі подільного проживання подружжя і неможливості разом з’явитися в ДРАЦС, допускається подача двох різних заяв замість одного спільного. Заява складається на готовому бланку № 10. Підпис засудженого чоловіка обов’язково повинна бути посвідчена начальником виправної установи.

Чоловік або дружина засудженого отримає поштою заповнену, підписану і завірену заяву, підготує інші документи (паспорти, свідоцтво про шлюб) і подасть в ДРАЦС, а також оплатить державне мито. Через місяць чоловік або дружина ув’язненого знову відвідає ДРАЦС, візьме участь в шлюборозлучній процедурі та отримає свідоцтво про розлучення.

Інформація про нашу компанію

 

  •  Розірвання шлюбу через суд
  • Якщо обставини не допускають можливість адміністративного розлучення (наявність дітей, незгоду дружини або чоловіка розлучатися), розірвання шлюбу буде відбуватися в судовому порядку.

Алгоритм дій такий:

  1. Підготовка і підписання позову про розлучення (складається за загальними правилами, передбаченими Цивільним процесуальним кодексом України, обов’язково підписується в’язнем і завіряється начальником виправного закладу);
  2. Підготовка пакета додатків до позову (копії позовної заяви, копії паспорта, свідоцтва про шлюб, свідоцтва про народження дітей, інші документи);
  3. Оплата держмита;
  4. Подача позову до суду за місцем проживання відповідача (чоловіка або дружини ув’язненого);
  5. Призначення дати й місця засідання суду, розгляд справи по суті;
  6. Винесення рішення суду про розлучення;
  7. Передача рішення суду в ДРАЦС, державна реєстрація розлучення, отримання свідоцтва про розлучення.
Сімейний адвокат
Дьяченко Владислав Денисович
Дьяченко Владислав Денисович
Сімейний юрист
Оскільки укладений не зможе особисто відвідувати суд і виконають вищеописані дії, йому слід підготувати довіреність на ім’я родича або іншого довіреної особи (підтвердження родинних зв’язків не обов’язково). Це дозволить довіреній особі представляти інтереси укладеного в суді та інших державних органах, оплачувати державне мито, подавати клопотання, подавати заявки та отримувати документи (наприклад, виписки з рішення суду, свідоцтва про розлучення, інші документи), виконувати інші дії. Довіреність обов’язково повинна бути завірена начальником виправного закладу.

Також ув’язнений може додати до позову клопотання про розгляд справи без його присутності, приклавши документ, що підтверджує – копію вироку суду або довідку з виправного закладу.

 

Чи може засуджений відмовитися від розлучення?

Чи може засуджений відмовитися від розлучення?

Якщо строк тюремного ув’язнення становить 3 роки і більше, дружину ув’язненого представлено право розлучитися в односторонньому порядку. Згоду або незгоду ув’язненого не має ніякого значення, і заявляти відмову або заперечення він теж не має права.

Якщо строк позбавлення волі – менше ніж 3 років, розлучення буде відбуватися в загальному порядку – адміністративному або судовому, в залежності від обставин. Якщо укладений проти розлучення, його чоловікові або дружині доведеться подавати позов до суду. Але навряд чи суд буде керуватися запереченнями укладеного при винесенні рішення, оскільки небажання хоча б одного чоловіка залишатися в шлюбі – вже достатня підстава для розлучення. І хоча в таких випадках суд часто призначає строк для примирення подружжя, цей захід навряд чи допоможе зберегти шлюб, з огляду на місцезнаходження одного з подружжя. Швидше за все, шлюб буде розірвано.

Але розлучення – не перешкода для возз’єднання подружжя по взаємному бажанню після звільнення засудженого.

Висновок

Таким чином, дружина має право розлучитися з засудженим чоловіком в односторонньому порядку. Для цього достатньо двох причин – наявність обвинувального вироку і строк ув’язнення від 3 років. Спрощений порядок розірвання шлюбу проходить в РАГСі. Якщо є діти або суперечки про майно – через суд. Засуджений чоловік також може подати на розлучення будучи в МЛС. Для спільнного бажання діє адміністративний порядок, а без згоди чоловіка або дружини – судовий. Дистанційне розірвання шлюбу вимагає оформляти довіреність. А якщо подається заява в ДРАЦС, на папері повинні бути підпис і печатку начальника колонії.

Випадки розлучення з засудженими чоловіками – не рідкість, але не всі знають про порядок і обмеження. Щоб не виникало питань, потрібно скласти грамотну заяву / позов, підготувати всі документи, розрахувати та сплатити держмито, а також не помилитися з підсудністю. Брак знань і часу може зіграти злий жарт. І тоді замість свідоцтва про розлучення ви отримаєте відмови, головні болі та зайвий клопіт. Залишилися питання? Задайте їх юристам-консультантам. З їх допомогою ви зумієте розлучитися з чоловіком, який сидить у в’язниці й не дає згоди.

Сімейний адвокат
Скрябіна Дар'я Сергіївна
Скрябіна Дар'я Сергіївна
кандидат юридичних наук
Якщо стаття «Розлучення із засудженим» була для Вас цікавою і Ви дізналися щось корисне для себе, то ставте лайк цій статті, а також підписуйтесь на наш ютуб-канал, щоб не пропустити нові відео.
Інформація про нашу компанію

 

Розлучення із засудженим

Корисні матеріали сайту rozirvannya.com.ua:

  1. Розлучення по довіреності
  2. Як розлучитися заочно
  3. Визнання шлюбу недійсним
  4. Розлучення в односторонньому порядку з дітьми та без
  5. Як розлучитися з чоловіком без дітей?
  6. Розлучення з простроченим паспортом
  7. Позовна заява про розлучення та стягнення аліментів
  8. Документи для розлучення
  9. Які документи потрібні для розлучення через суд?
Оцініть статтю
( 4 оцінки, середнє 5 з 5 )
Поділитися з друзями
ROZIRVANNYA
Додати коментар