Розлучення без свідоцтва про шлюб

Розлучення без свідоцтва про укладення шлюбу

Розлучення без свідоцтва про укладення шлюбу в Україні

Розлучення без свідоцтва про укладення шлюбу в Україні

В результаті державної реєстрації шлюбу новоспечені дружина і чоловік отримують документ – свідоцтво про шлюб. Він доводить законність проведеної процедури і служить офіційним підтвердженням подружнього союзу. Свідоцтво про шлюб – один з основних документів, який повинен бути представлений подружжям, для розлучення – адміністративного або судового. Причому представлений він повинен бути в оригіналі.

Але що робити, якщо потрібно розлучитися, а свідоцтво про шлюб втрачено, пошкоджено або приховано другим чоловіком, всіляко перешкоджає шлюборозлучному процесу? Виявляється, відсутність свідоцтва – не причина для відмови державних органів в розлученні, якщо дотримані передбачені законом правила.

Чи потрібно і чи можна подати на розлучення без свідоцтва про укладення шлюбу?

Чи потрібно та чи можна подати на розлучення без свідоцтва про укладення шлюбу?

Основними документами, які подружжя повинні представити в ДРАЦС або суд для розірвання шлюбу, є:

  • Заява (позовну заяву) про розірвання шлюбу;
  • Паспорт дружини і чоловіка;
  • Свідоцтво про шлюб;
  • Квитанція або чек про оплату державного мита/судового збору;

Цей пакет основних документів може бути доповнений в залежності від обставин (наприклад, такими документами – як свідоцтво про народження дітей, довідки про доходи та медичними довідками, документами про придбання матеріальних цінностей та ін.), Але не може бути скорочений. Всі перераховані вище документи – обов’язкові для розірвання шлюбу.

Для тих подружжя, які хоча розлучитися, але з якоїсь причини у них немає свідоцтва про шлюб, закон пропонує кілька способів вирішення проблеми:

  1. Відновлення даних за реєстраційним номером акта і / або дату одруження – одночасно з подачею заяви про розлучення в той орган ДРАЦС, який зареєстрував шлюб.
  2. Подача позову про розірвання шлюбу і клопотання про витребування судом свідоцтва про шлюб, якщо один із подружжя утримує документ.
  3. Отримання дубліката свідоцтва про шлюб, якщо документ загублений або пошкоджений. І після цього – звернення за розлученням в будь-який орган ДРАЦС або суд з дублікатом свідоцтва, що має юридичну силу оригіналу.

Таким чином, втрата, пошкодження або неможливість повернути документ, що знаходиться в розпорядженні чоловіка або іншої особи – не перешкода для розірвання шлюбу.

Розглянемо, як це можна здійснити на практиці.

Зв’язатися з адвокатом

 

Як подати на розлучення без свідоцтва про укладення шлюбу?

Як подати на розлучення без свідоцтва про укладення шлюбу?

Якщо немає свідоцтва, розірвати подружній союз можна:

  1. Через орган ДРАЦС – якщо подати заяву про розірвання шлюбу в той же орган ДРАЦС, який зареєстрував шлюб. Отримання дубліката втраченого свідоцтва не обов’язково;
  2. Через суд – якщо одночасно з позовом подати клопотання про витребування втраченого документа.

А також можна спочатку отримати дублікат документа (докладніше про процедуру отримання дубліката – нижче), після чого подавати на розлучення – в будь-який ДРАЦС або суд.

Як розлучитися, якщо згодні обидва?

Як розлучитися, якщо згодні обидва?

Що робити дружині та чоловікові, які вирішили розірвати подружній союз, але втратили свідоцтво? Порядок дій і процедура розірвання шлюбу будуть залежати від того, чи є у подружжя неповнолітні діти.

Зв’язатися з адвокатом

 

Способи узгодженого розлучення

Способи узгодженого розлучення

Згідно Сімейного кодексу України, якщо у подружжя немає дітей або діти вже повнолітні, при взаємній згоді вони можуть розлучитися через органи ДРАЦС. Якщо у подружжя є діти у віці до 18 років, розлучитися можна тільки в судовому порядку, навіть якщо наміри подружжя узгоджені і розбіжностей між ними не виникає.

Порядок дій та процедура розлучення

Порядок дій та процедура розлучення

Яким повинен бути порядок дій, якщо обставини дозволяють дружині та чоловікові розлучатися через ДРАЦС?

Якщо подружжя пам’ятають дату і номер актового запису про шлюб, можливо одночасне відновлення реєстраційних даних і подача спільної заяви про розірвання шлюбу. Попереднє отримання дубліката втраченого документа не потрібно.

  • Подружжю треба звернутися безпосередньо в той орган ДРАЦС, де сталася реєстрація шлюбу;
  • При собі потрібно мати паспорта (з відмітками про шлюб, якщо паспорт у вигляді книжечки).
  • Потім – підготувати і подати заяву подружньої пари про розірвання шлюбу. Заява складається на готовому бланку, який можна отримати безпосередньо під час візиту до органу ДРАЦС.
  • Сплатити державне мито за розірвання шлюбу. Платіжні реквізити також можна отримати в органі ДРАЦС.
  • Через місяць після подачі заяви відбувається процедура розірвання шлюбу і видається свідоцтво про розірвання шлюбу.

Якщо дружина та чоловік не можуть звернутися в той ДРАЦС, де сталася реєстрація подружнього союзу і / або не пам’ятають дату і номер актового запису про шлюб, для розлучення їм спочатку потрібно повторно отримати свідоцтво:

  1. Звернутися в ДРАЦС із заявою про повторну видачу свідоцтва про шлюб.
  2. Цей документ, юридична сила якого дорівнює оригінальному свідченням, місці з паспортами і чеком про здійснення платежу, прикласти до спільної заяви про розлучення і подати в орган ДРАЦС.
  3. Через 30 днів – взяти участь в стандартній процедурі адміністративного розірвання шлюбу.

Якщо у подружжя є неповнолітні діти або інші обставини, що перешкоджають розлучення через органи ДРАЦС, шлюборозлучний процес за взаємною згодою передбачає звернення до суду:

  1. Звернення в орган ДРАЦС із заявою про повторну видачу свідоцтва про шлюб;
  2. Подача в судовий орган позовної заяви та пакету додатків (паспорта, дублікат свідоцтва про одруження, свідоцтва про народження дітей, інші документи);
  3. Оплата судового збору;
  4. Перше судове засідання – через місяць після прийняття позову судової канцелярією;
  5. Після розгляду справи – отримання судового рішення про розірвання шлюбу.
Зв’язатися з адвокатом

 

Витрати на розлучення

Витрати на розлучення

Якщо подружжя може розлучитися в тому ж органі ДРАЦС, де і реєстрували шлюб, то їм не обов’язково попередньо отримувати дублікат втраченого свідоцтва про шлюб. Обов’язкові витрати – оплата державного мита. З кожного з подружжя за державну реєстрацію розірвання шлюбу. Якщо ж перед розлученням потрібно повторно отримати свідоцтво про шлюб, ніяких штрафів за втрату або псування документа не передбачено.

Якщо розлучення відбувається в судовому порядку, крім витрат на оформлення дубліката, доведеться понести витрати на судовий збір за подачу позову про розірвання шлюбу.

Також на сайті rozirvannya.com.ua сімейного адвоката Скрябіна Олексія Миколайовича для Вас можуть бути корисними наступні матеріали: Чи є різниця, хто подає на розлучення, Підстави для розірвання шлюбу, Заперечення на позов про розлучення, Порядок розірвання шлюбу, Скільки коштує подати на розлучення в 2022 році, Подати на розлучення онлайн.

Як розлучитися, якщо один з подружжя проти?

Як розлучитися, якщо один з подружжя проти?

Небажання дружини або чоловіка розлучатися – причина ускладнення і затягування процесу розлучення. Чоловік може всіляко перешкоджати розлучення, і «втрата», псування або утримування свідоцтва про одруження – не завжди випадкова подія. Проте, сімейне законодавство дозволяє розлучатися навіть в тому випадку, якщо цього хоче тільки один чоловік. І відсутність свідоцтва про шлюб – не перешкода для розірвання шлюбу.

Зв’язатися з адвокатом

 

Порядок дій при розлученні

Порядок дій при розлученні

Якщо ініціатива розірвання шлюбу належить тільки одному чоловікові, в той час як другий не згоден, розлучення можливе тільки в судовому порядку. Судовий процес розірвання шлюбу передбачає дотримання процедури і послідовності дій сторін:

  1. Звернення до органу ДРАЦС за отриманням дубліката втраченого або зіпсованого свідоцтва про шлюб. Повторне свідоцтво може бути видано кожній особі, щодо якої зроблено запис акта цивільного стану (тобто, кожному з подружжя – незалежно від згоди чи незгоди коштів другої половини).
Адвокат
Скрябін Олексій Миколайович
доктор юридичних наук, професор
Якщо свідоцтво про шлюб не втрачено, а навмисне утримується чоловіком, який не хоче розлучатися, а також якщо є поважні причини, за якими неможливо повторне отримання свідоцтва, це не обов’язково. Позивач - ініціатор розлучення - може вказати на цю обставину в позовній заяві і просити суд зробити запит про реєстрацію шлюбу в органі РАЦС або витребувати документ у відповідача. Докази і вказівку поважних причин допоможе спростити і прискорити процедуру.

Підготовка позовної заяви. Позов повинен бути складений згідно з правилами, зазначеним у Цивільному процесуальному кодексі України і містити:

  • дані про судовому органі, який розглядатиме справу (назва, місце знаходження),
  • дані про сторони-подружжя (П.І.Б., місце проживання),
  • дані про шлюб (дата і місце одруження),
  • дані про спільні дітей (П.І.Б., дата народження, місце проживання),
  • опис обставин подружнього життя, мотиви і причини розірвання шлюбу,
  • опис розбіжностей і претензій з приводу дітей і / або матеріальних цінностей,
  • опис додаткових обставин (наприклад, про втрату свідоцтва або навмисному утримання документа чоловіком або третьою особою),
  • посилання на норми сімейного та цивільно-процесуального законодавства,
  • позовні вимоги – розірвати шлюб (можливі і додаткові позовні вимоги або клопотання),
  • перелік додатків,
  • підпис позивача,
  • дата подачі позову до суду.
  1. Підготовка додатків до позову:
  • паспорта та ІПН подружжя;
  • дублікат свідоцтва про шлюб (якщо він отриманий);
  • свідоцтва про народження дітей;
  • подружня і / або батьківська угода про врегулювання суперечок (якщо вона укладена);
  • документи, що підтверджують права власності на матеріальні цінності (якщо виникають суперечки про розподіл спільної або подільної власності);
  • довідка про склад сім’ї;
  • довідка про доходи (якщо заявляється вимога про стягнення аліментів);
  • інші додаткові документи.
  1. Оплата судового збору;
  2. Подача позову і документів в судовий орган;
  3. Судові засідання і розгляд;
  4. Отримання рішення суду про розірвання шлюбу.

Процедура розлучення

Процедура розлучення

Наявність спору про дітей (місце проживання, зміст, зустрічі і спільне виховання) і матеріальних цінностях – підстава для звернення в суд.

Подружжя будуть повідомлені про час і місце першого судового засідання, яке призначається приблизно через 1 місяць після подачі позову. При виникненні поважних причин, за якими явка неможлива, потрібно повідомити суд. Неявка позивача може бути причиною припинення судового процесу, неявка відповідача – до винесення судом рішення у його відсутність.

Після винесення судом рішення, акт розірвання шлюбу повинен бути зареєстрований. В орган ДРАЦС документи передаються судом або подружжям, після чого в призначений час в книги реєстрації актів цивільного стану вноситься відповідний запис.

Зв’язатися з адвокатом

 

Витрати на розлучення

Витрати на розлучення

Розлучення через суд вимагає сплати судового збору (оплачує позивач).

За отримання в органі ДРАЦС повторного свідоцтва про шлюб, якщо воно безповоротно втрачено або знищено, потрібно заплатити грошові кошти.

Як отримати дублікат свідоцтва про шлюб?

Як отримати дублікат свідоцтва про шлюб?

Незважаючи на те, що розлучення можливе і без свідоцтва, не можна передбачити всі життєві обставини, в яких може знадобитися дублікат втраченого або пошкодженого документа. Наприклад, для підтвердження дошлюбного прізвища дружини, для спадкування після смерті дружини або чоловіка, для отримання кредиту тощо. Тому, стаття була б неповною, якщо ми не розглянули б також процедуру повторного отримання свідоцтва.

Щоб отримати дублікат свідоцтва про одруження, потрібно виконати послідовні дії:

  • Оформлення і подача в орган ДРАЦС заяви про повторну видачу документа;
  • Оплата державного мита;
  • Отримання документа.
Зв’язатися з адвокатом

 

Заява про видачу повторного свідоцтва про шлюб

Заява про видачу повторного свідоцтва про шлюб

Для отримання дубліката потрібно подати відповідну заяву в будь-який орган ДРАЦС.

Заява складається на готовому бланку і містить такі відомості:

  • Найменування установи, до якого подається заява;
  • Дані заявника: П.І.Б., місце проживання, дані документа, що посвідчує особу;
  • Прохання про повторну видачу свідоцтва про шлюб із зазначенням П.І.Б. подружжя, шлюб яких підтверджується даними документом, найменування органу ДРАЦС і місця реєстрації шлюбу;
  • Причини, за якими виникла необхідність в повторному отриманні документа;
  • Дата;
  • Підпис заявника.

Бланк документа заповнюється від руки, акуратним розбірливим почерком, без виправлень і помарок.

Документи для свідоцтва про шлюб

Документи для свідоцтва про шлюб

До заяви про видачу повторного свідоцтва про шлюб потрібно докласти такі документи:

  • Паспорт заявника та ІПН (інший засвідчує особу документ – закордонний паспорт або військовий квиток);
  • Чек (оплата державного мита).

У деяких випадках також потрібно пред’явити:

  • Свідоцтво про смерть чоловіка;
  • Свідоцтво про розірвання шлюбу;
  • Документ (рішення суду), що підтверджує недієздатність особи, яке вступало в шлюб (якщо заява подається дітьми або опікуном недієздатної особи);
  • Довіреність (нотаріально засвідчена), якщо отримання дубліката доручено довіреній особі.
Зв’язатися з адвокатом

 

Порядок і строки отримання свідоцтва про шлюб

Порядок та строки отримання свідоцтва про шлюб

Щоб подати заяву про отримання дубліката свідоцтва про шлюб, можна:

  • Особисто з’явитися орган ДРАЦС і подати заяву.
Сімейний адвокат
Бабіч Сергій Анатолійович
Бабіч Сергій Анатолійович
кандидат юридичних наук
Якщо заява буде подана до того органу ДРАЦС, де був зареєстрований шлюб, видача дубліката документа займе 1 робочий день. Якщо заява буде подана до будь-якої іншої органу РАЦС, доведеться почекати, поки співробітниками буде проведений пошук запису акта цивільного стану в єдиному архіві або направлено запит до органу РАЦС, який зареєстрував шлюб. Бюрократична тяганина і поштова пересилка документів можуть зайняти 20-30 днів, а якщо доводиться отримувати дублікат свідоцтва про шлюб, укладений за кордоном і звертатися до консульської установи, процедура може зайняти 2-3 місяці.
  • Подати заяву про видачу дубліката;
  • Скористатися послугою юридичної фірми, що надає посередницькі послуги, оформивши довіреність на отримання свідоцтва.

Варіантів багато – подружжю потрібно вибрати найбільш зручний і скористатися ним.

Висновок

Отже, ми розібралися, що відсутність свідоцтва про шлюб не може стати причиною для розірвання шлюбу.

Позначимо основні моменти:

  1. Якщо розлучатися за місцем укладення шлюбу – свідоцтво про шлюб не знадобиться. Співробітники органу ДРАЦСу знайдуть дані в електронній базі або архіві.
  2. Чоловік може звернутися в ДРАЦС із заявою про видачу дубліката свідоцтва.
  3. Послуга платна.
  4. Якщо подружжя розлучається через суд, можна подати позов з вимогою розірвати шлюб + клопотання про витребування свідоцтва про шлюб у другого чоловіка. Такий спосіб підійде, якщо в реєстрі немає відомостей про шлюб або інший член подружжя утримує документ у себе і не віддає його позивачу.

Розлучення є складним сам по собі. І навіть не в плані процедури, а з емоційної точки зору. Якщо у чоловіка не опиниться свідоцтва про шлюб, виникнуть ускладнення. Далеко не у всіх є можливість розлучитися в РАГСі за місцем одруження. Тому потрібно думати про отримання дубліката або клопотання до суду. Звичайна людина може легко заплутатися. Наприклад, сплатити держмито за розлучення, а не за видачу дубліката. Або неправильно заповнити заяву в ДРАЦС, порушити строки подачі позовної заяви, повідомлення відповідача.

Є варіант розбиратися з усім самостійно. Але де гарантії, що ваші дії вірні? Надійніше звернутися за консультацією до юриста. Виниклі питання можна адресувати професіоналу – і тоді варто розраховувати на результат. Юрист або адвокат скоректує порядок дій, вкаже на тонкощі, убезпечить від помилок і зайвих витрат. Для отримання консультації напишіть в чат або зателефонуйте за телефоном!

Сімейний адвокат
Скрябіна Дар'я Сергіївна
Скрябіна Дар'я Сергіївна
кандидат юридичних наук
Якщо стаття «Розлучення без свідоцтва про шлюб» була для Вас цікавою і Ви дізналися щось корисне для себе, то ставте лайк цій статті, а також підписуйтесь на наш ютуб-канал, щоб не пропустити нові відео.
Інформація про нашу компанію

 

Розлучення без свідоцтва про шлюб

Корисні матеріали сайту rozirvannya.com.ua:

  1. Заява про згоду на розлучення
  2. З ким залишиться дитина після розлучення
  3. Строк для примирення при розлученні
  4. Розлучення з двома дітьми
  5. Розлучення за місцем проживання позивача
  6. Розлучення з трьома дітьми
  7. Заява про розлучення не за місцем прописки
  8. Розлучення в односторонньому порядку в РАЦС
  9. Як анулювати розлучення
Оцініть статтю
( 2 оцінки, середнє 5 з 5 )
Поділитися з друзями
ROZIRVANNYA
Додати коментар